”Aurinkorannikon menetelmiä” – demareiden arpajaismyynnistä kohu Ruotsissa

Puolue tuomitsee aggressiivisen puhelinmyynnin ja erotti peliyhtiön toimitusjohtajan.
Ruotsin sosiaalidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Ruotsin sosiaalidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Ruotsin sosiaalidemokraattisen puolueen omistama peliyhtiö on joutunut kohun keskelle, ruotsalaismediat kertovat. Arpajaistoiminta on ollut Ruotsin perinteiselle valtapuolueelle keskeinen tulonlähde aina 1950-luvulta alkaen, joka yhä tänä päivänä tuo puolueen kassaan miljoonia kruunuja. Puolueiden rahapelit ovat jo pidemmän aikaa herättäneet keskustelua vaalirahoituksen avoimuudesta ja eettisyydestä.

Oppositiossa istuvat sosiaalidemokraatit ovat Ruotsin valtiopäivien suurin puolue.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Torstaina Dagens Nyheter paljasti demariomisteisen Kombispel-yhtiön arvostelua herättäneet puhelinmyyntikampanjat. Puhelinmyyntiä hoitaneen espanjalaisyhtiön entiset työntekijät kertovat aggressiivisista, etenkin vanhuksiin kohdistuvista myyntimenetelmistä. Myyjiä kehotettiin periksiantamattomuuteen, ja puhelut ikäihmisten kanssa sai haastateltavien mukaan oma-aloitteisesti lopettaa vain, jos henkilö itse kertoi olevansa dementoitunut tai edunvalvonnassa. Useiden haastateltavien mukaan vanhukset eivät aina ymmärtäneet ostoehtoja.

Yksi entinen työntekijä kuvailee puhelinmyyntiä ”huijaukseksi”.

Paljastus on saanut omistajan toimimaan. Yhteistyö espanjalaisyhtiön kanssa on sanottu irti, Kombispelin toimitusjohtaja erotettu ja nyt demareiden puoluesihteeri Tobias Baudin kehottaa peliyhtiön koko hallitusta jättämään tehtävänsä.

–  Tämä on aivan hirvittävää. Tällaista ei saa esiintyä missään toiminnassa, eikä etenkään sellaisessa jonka takana me seisomme, Baudin sanoo SVT:lle.

Baudin painotti perjantaina pidetyssä tiedotustilaisuudessa, ettei puhelinmyyntiyhtiö ole toiminut puolueen tai Kombispelin ohjeiden mukaisesti. Yhteistyötä espanjalaisyhtiön kanssa ei tulla missään olosuhteissa jatkamaan, puoluesihteeri linjasi. Ongelma on Baudinin mukaan kuitenkin puhelinmyynnissä, ei itse arpajaistoiminnassa, DN kirjoittaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ulf Kristerssonin porvarihallitus selvitti aikaisemmin tänä vuonna puolueiden rahapelien sääntöjä. Vaikka selvityksessä ei ehdotettu täyskieltoa, eivät moderaattien tai Ruotsidemokraattien edustajat ajatusta maaliskuussa tyrmänneet. Selvityksessä ehdotettiin muun muassa arpajaisvoittojen verottamista sekä arpojen luotolla ostamisen kieltämistä, DN kertoo.

Tuoreimman kohun jälkeen Ruotsin rahoitusmarkkinaministeri Niklas Wykman peräänkuuluttaa demareiden puheenjohtaja Magdalena Anderssonilta selvitystä siitä ”kuinka monta arpaa on myyty näillä aurinkorannikon menetelmillä ja kuinka suurista tuloista on ollut kyse”. Ministeri haluaa myös tietää, aikooko puolue pitää kyseiset rahat.

Ulf Kristerssonin mukaan nykypolitiikassa ei voi esittää tietämätöntä.
Vielä 2010-luvulla poliisi selvitti vain neljänneksen ammuskeluista.
Harjoitukseen tuotiin tuhansia sotilaita ja suuri määrä ajoneuvoja Ruotsin eteläosista.
Mainos