Ydinvoimasta luopuminen on herättänyt keskustelua Saksassa. AFP / LEHTIKUVA / CHRISTOF STACHE

Atte Kaleva: Greenpeace ylistää Saksan ilmastovihamielistä tekoa

Ympäristöjärjestö on iloinnut, että ydinvoimalat saatiin kiinni vuosikymmenten työn tuloksena.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomuksen kansanedustaja Atte Kaleva ihmettelee, miksi ympäristöjärjestö Greenpeace ylistää Saksan päätöstä sulkea toimivat ydinvoimalat ja korvata ne saastuttavalla hiilivoimalla.

-Tämä ns. Energiewende [energiauudistus] lienee koko Euroopan ilmastovihamielisin yksittäinen teko. Hyvin kummallista on, että Greenpeace ylistää tätä, Kaleva twiittaa.

Greenpeacen toimintoja Saksassa johtava Roland Hipp iloitsee tiedotteessa, että vuosikymmenten työ on tuottanut tulosta ja sanoo olevansa ylpeä Greenpeacen roolista ”korkeariskisen ydinvoimateknologian vastustamisessa”.

Saksa sulki kolme viimeistä ydinvoimalaansa lauantaina. Edeltävänä päivänä perjantaina hiilen osuus maan energiatuotannosta oli 36,2 prosenttia.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)