Askossa ja Sotkassa aloitetaan muutosneuvottelut, 200 työpaikkaa vaarassa

Neuvottelujen piirissä on noin 635 työntekijää.
Askon ja Sotkan myymälät Helsingissä. Arkistokuva. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Askon ja Sotkan myymälät Helsingissä. Arkistokuva. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Monialakonserni KH Group tiedottaa aloittavansa muutosneuvottelut Indoor Group-yksikössään.

Kuluttajille Indoor Group on tutumpi omistamiensa Asko- ja Sotka-huonekaluketjujen kautta. Käytännössä neuvottelut koskevat Askon ja Sotkan henkilöstöä.

Muutosneuvottelut alkavat 21. lokakuuta ja niiden piirissä on noin 635 työntekijää. Suunnitellut muutokset voivat johtaa enintään 200 työtehtävän päättymiseen. Mahdollisten lomautusten ja irtisanomisten määrät ja kohdentuminen tarkentuvat neuvotteluiden aikana.

KH Group perustelee muutosneuvotteluja huonokalualan haastavalla markkinatilanteella.

– Suunnitellut toimenpiteet käynnistetään, jotta voimme vastata markkinoiden muutoksiin nopeasti. Nyt harkittavan uudistuksen avulla arvioimme saavamme pidettyä mahdollisimman monta myymälää avoinna, ja myös avattua uusia, sanoo Indoor Groupin toimitusjohtaja Lauri Veijalainen tiedotteessa.

Työntekijöitä ei houkutella toimistolle pakolla vaan paremmilla tiloilla.
Kyselyssä yli kolmannes kertoi työnantajansa kiristäneen etätyöohjeita.
Yrittäjän mukaan kevytyrittäjyys vähentää aloittelevan yrityksen riskejä.
Mainos