Energiayhtiöt Helen ja Tampereen sähkölaitos ovat ilmoittaneet korottavansa tuntuvasti toistaiseksi voimassa olevien sopimusten hintoja.
Kilpailu- ja kuluttajaviraston johtava asiantuntija Jukka Kaakkola kertoo Talouselämälle, että korotuksia voi tulla lisää.
– Toistaiseksi voimassa olevien sopimusten hintoja voi korottaa useamman kerran vuodessa. Hintojen korotusten määrää ei ole rajoitettu sopimusehdoissa, hän sanoo TE:lle.
Hintojen korotuksille ei ole hänen mukaansa määritelty varsinaista kattoa, mutta lain mukaan ei saisi tehdä olennaisia kertamuutoksia pitkäkestoiseen sähkösopimukseen.
– Olennaisuus on tässä tilanteessa varmaan monellakin yhtiöllä ylitetty, kun prosenttikorotukset ovat olleet hyvin suuria, hän toteaa.
Kuluttajan asema voi olla hankala, jos sopimuksen hintoja jatkuvasti nostetaan.
– Hintojen noustessa aina voi yrittää kilpailuttaa tai vaihtaa toistaiseksi voimassa olevaa sopimusta, mutta aika vähän on kuluttajalla vaihtoehtoja, Kaakkola sanoo.





