Neljän kuukauden palkkaa vastaavan säästöpuskuri ei ole realistista kovinkaan monelle suomalaiselle, sanoo Takuusäätiön toimitusjohtaja Juha Pantzar Ylelle.
Danske Bankin yksityistalouden ekonomisti Kaisa Kivipelto on esittänyt suosituksen, jonka mukaan ihmisillä olisi syytä olla säästössä summa, joka vastaa heidän neljän kuukauden palkkatulojaan.
– Se olisi erittäin hienoa, mutta ei kovinkaan realistista monille alle nelikymppisille suomalaisille, jotka eivät ole saaneet perintöjä, ja joilla on perheenrakentamisvaihe käynnissä, Pantzar kommentoi.
Hänen mukaansa yhden tai kahden kuukauden palkkaa vastaava summa on hyvä säästöpuskuriksi. Pantzar huomauttaa, että säästöjä kertyy usein niille suomalaisille, joilla ei ole suuria kulutustarpeita, kuten iäkkäämmille ihmisille.
– Sitten on se porukka, jolla perheen perustaminen olisi edessä, pitäisi hankkia isompaa asuntoa ja kaikkea muuta, mutta heidän taloudellinen liikkumavaransa on pienempi, hän lisää.
Pantzarin mukaan ennen säästämisen aloittamista olisi syytä maksaa luottokorttivelat pois, jos sellaisia on. Niiden korot ovat korkeat, hän perustelee.
Säästämisessä tärkeintä on menojen pienentäminen, Pantzar sanoo.
Danske Bank julkaisi aiemmin selvityksen, jonka mukaan suomalaisista 38 prosentilla ei ole säästöjä pahan päivän varalle.
Suomalaisten talletusten arvo oli kuitenkin nimellisesti huipussaan kesäkuussa, sanoo Suomen pankin neuvonantaja Markus Aaltonen. Talletusten arvo oli tuolloin yli 118 miljardia euroa.