Koulumatkaa kannattaa harjoitella lapsen kanssa ennen koulujen alkamista, muistuttaa Liikenneturva. Turvallinen reitti, vaikeiden kohtien läpikäynti ja puhelimen käytöstä sopiminen auttavat lasta keskittymään liikenteeseen.
Liikenneturvan mukaan erityisesti ensimmäiselle luokalle menevä lapsi tarvitsee koulumatkalla konkreettisia ohjeita. Aikuisen kannattaa käydä reitti lapsen kanssa läpi ja sanoittaa ne kohdat, joissa on oltava erityisen tarkkana.
Tärkeimpiä paikkoja ovat tienylitykset. Vanhemman on hyvä näyttää omalla esimerkillään, miten ennen suojatielle astumista pysähdytään ja katsotaan molempiin suuntiin.
Liikenneturvan koulutuspäällikkö Satu Tuomikosken mukaan aikuisen kannattaa käyttää ohjeissa lapselle helposti hahmottuvia maamerkkejä.
– Etäisyydet ovat ekaluokkalaiselle vielä hankalia. Hyödynnä mieluummin ympäristön esimerkkejä: kun auto on tuon talon kohdalla, voit mennä suojatien yli, Satu Tuomikoski ohjeistaa Liikenneturvan tiedotteessa.
Vanhempi arvioi parhaiten, milloin lapsi on valmis kulkemaan koulumatkan itsenäisesti. Tuomikosken mukaan mitään tiettyä ikää ei ole, jossa lapsi automaattisesti osaisi tunnistaa koulumatkan vaarat ja kriittiset tilanteet.
Arvio edellyttää, että vanhempi näkee, miten lapsi toimii liikenteessä. Kun koulumatkaa on ensin harjoiteltu yhdessä, lapsi voi seuraavaksi kulkea edellä ja vanhempi seurata taaempaa, miten lapsi havainnoi liikennettä ja toimii risteyksissä.
Jos koulumatka on lapselle liian haastava tai vaarallinen yksin kuljettavaksi, ratkaisuksi voi sopia niin sanottu kävelevä koulubussi. Siinä aikuiset saattavat lapsia kouluun vuorotellen kävellen.
– Lapsi ei opi liikkumaan liikenteessä auton takapenkiltä käsin. Kävelevän koulubussin ideana on toimia kimppakyytinä, jolloin aikuiset vuorollaan saattavat lapset kouluun kävellen, Tuomikoski sanoo.
Liikenneturva muistuttaa, että koulumatka ei ole vain lukuvuoden alun asia. Aikuisen kannattaa palata reittiin pitkin vuotta, kun sää, valoisuus tai kulkutapa muuttuu. Erityistä huomiota tarvitaan esimerkiksi silloin, kun matkaa aletaan kulkea pyörällä tai pimeään aikaan.
Vanhempi voi vahvistaa lapsen oppimista kysymällä säännöllisesti, miten koulumatka on sujunut ja missä kohdissa on pitänyt olla tarkkana. Tuomikosken mukaan kiinnostus kertoo lapselle, että koulumatka on tärkeä asia.
Yksi keskeinen sääntö koskee puhelinta. Liikenneturvan mukaan puhelin heikentää keskittymistä liikenteessä, ja moni lapsi saa ensimmäisen puhelimen tai kellopuhelimen juuri koulun alkamisen yhteydessä.
Tuomikosken mukaan lapsen kanssa voi sopia, että viestejä katsotaan vasta koulupäivän jälkeen koulun pihalla tai kotona, ei koulumatkan aikana.
Puhelimen käyttöön kannattaa sopia yhteiset säännöt myös muiden vanhempien kanssa. Pelkkä kavereiden kanssa kulkeminen voi viedä lapsen huomion pois liikenteestä, ja yhteiset pelisäännöt helpottavat sitä, että puhelimet pysyvät taskuissa koko koulumatkan ajan.
Liikenneturvan mukaan lapsen koulumatkaa kannattaa harjoitella jo ennen koulun alkua. Lapselle on hyvä kertoa konkreettisesti, missä kohdissa pysähdytään, missä pitää keskittyä erityisen tarkasti ja milloin puhelin pidetään kokonaan poissa käsistä.