Alexander Stubb VU:lle: Tiedustelu on liittosuhteen ytimessä

Tasavallan presidentti muistuttaa Viron liittyneen Natoon lähes 20 vuotta ennen Suomea.
Tasavallan presidentti Alexander Stubb ja Viron presidentti Alar Karis lehdistötilaisuudessa maanantaina. LEHTIKUVA/MARKKU ULANDER
Tasavallan presidentti Alexander Stubb ja Viron presidentti Alar Karis lehdistötilaisuudessa maanantaina. LEHTIKUVA/MARKKU ULANDER

Turvallisuuspoliittiset teemat olivat asialistan keskiössä tasavallan presidentti Alexander Stubbin Viroon suuntautuvan kolmipäiväisen valtiovierailun ensimmäisenä päivänä Tallinnassa.

Vierailua isännöivän presidentti Alar Karisin isännöimässä lehdistötilaisuudessa Stubb muistutti Viron kuuluneen Natoon vuodesta 2004, kun Suomi hakeutui läntisen liittokunnan jäseneksi vasta sen jälkeen, kun Venäjä oli aloittanut helmikuussa 2022 täysimittaisen hyökkäyssodan Ukrainaa vastaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Lähtökohta on se, että olemme uusi Nato-maa. Meidän kannattaa edetä nöyrästi mutta ei nöyristellen kohti liittokunnan ydintä, Stubb sanoo Verkkouutisille.

– Olemme olleet läheisessä Nato-yhteistyössä jo 30 vuotta. Olemme Nato-valmiimpi kuin moni jäsenmaista oli ollut. Täytimme kaikki kriteerit, ja sen takia jäsenyysprosessimme oli puolustusliiton historian nopein, hän toteaa.

– Kaikissa keskusteluissani tänään olen korostanut sekä presidentti Alar Karisille että pääministeri Kaja Kallakselle, että haluamme todellakin oppia Virolta, kuinka toimia erilaisissa tilanteissa, mitä tarkoittaa hiljainen diplomatia ja miten voimme parhaiten edistää omaa asiaamme. On tässäkin mielessä hyvä asia, että istumme Viron kanssa aika lähekkäin kaikissa kokouksissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kun Itämeren puolustusta tarkastellaan kokonaisvaltaisesti, saattaa Stubbin mielestä olla paljonkin sellaisia asioita, joista Suomi voisi oppia Virolta. Samaan aikaan myös tiedusteluyhteistyön tiivistämiselle on avautunut aivan uudenlaisia mahdollisuuksia.

– Meillä oli tänään pääministeri Kallaksen kanssa mielenkiintoinen tapaaminen, jossa saimme briiffauksen lähialueiden tilanteesta Viron tiedusteluviranomaisilta. Tämä on hyvä esimerkki siitä, miten liittolaiset keskenään toimivat.

LUE MYÖS:
Alexander Stubb: Tulemme tunnustamaan Palestiinan valtion – ”kyse siitä, mikä on ajoitus” VU 27.5.2024

Virolaiskansanedustaja ehdottaa historiallisten suomalais-virolaisten joukko-osastojen perustamista uudelleen osana puolustusyhteistyötä.
Edward Lucasin mukaan separatismiväitteet ovat osa psykologista operaatiota.
Venäjän ilmatilasta tullut drooni iskeytyi Auveren voimalaitokseen.
Mainos