Alexander Stubb oikoo Financial Timesia – ”lopettakaa Venäjän narratiivi Suomesta”

Ex-pääministeri muistuttaa Suomen luopuneen puolueettomuudesta jo 1990-luvulla.
Suomi luopui puolueettomuuspolitiikasta Neuvostoliiton hajoamisen ja EU:hun liittymisen myötä 1990-luvulla. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Suomi luopui puolueettomuuspolitiikasta Neuvostoliiton hajoamisen ja EU:hun liittymisen myötä 1990-luvulla. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Entinen pääministeri Alexander Stubb (kok.) oikoo talouslehti Financial Timesin väitteitä Suomen puolueettomuudesta.

Hän viittaa lehden artikkeliin Ukrainan sodasta ja Euroopan turvallisuustilanteesta. Artikkelissa mainitaan virheellisesti, että Venäjän aloittaman hyökkäyssodan myötä Suomi ja Ruotsi luopuivat puolueettomuudestaan ja hakivat puolustusliitto Naton jäseniksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Väittämä ei pidä paikkansa, sillä Suomi ja Ruotsi ovat olleet Euroopan unionin jäseniä vuodesta 1995 lähtien. Jäsenyydestä huolimatta maat pysyivät pitkään sotilaallisesti liittoutumattomina, mutta eivät puolueettomina.

– Jälleen lempeä muistutus siitä, että Suomi luopui puolueettomuudesta 1990-luvun alussa. Älä kutsu meitä puolueettomiksi, se on Venäjän luomaa narratiivia. Olimme puolueettomia kylmän sodan aikana, Stubb kommentoi Twitterissä.

Sinuhe Wallinheimon mukaan lisää verottamalla ei synny kasvua.
Heikki Pursiaisen mukaan alle kymmenesosa Ylen vieraskolumneista oli oikeistolaisia ja yli puolet vasemmistolaisia.
Työikäisten pitää hyötyä työnsä hedelmistä, ex-puoluejohtaja sanoo.
Mainos