Alexander Stubb MTV:lle: Rauhasta voi tulla huono kompromissi

Presidentin mukaan rauha ei välttämättä ole oikeudenmukainen.
Alexander Stubb. LEHTIKUVA / JUHA ROININEN
Alexander Stubb. LEHTIKUVA / JUHA ROININEN

Tasavallan presidentti Alexander Stubb sanoo MTV Uutisille, että suomalaisten on varauduttava siihen, etteivät oikeudenmukaisen rauhan ehdot Ukrainassa täyty.

– Realiteettia on se, että rauha voi olla joko hyvä, huono tai jonkinnäköinen kompromissi. Realiteettia on myös se, että meidän suomalaisten on valmistauduttava hetkeen, kun rauha syntyy, ja kaikki ne oikeudenmukaisen rauhan ehdot, josta olemme paljon neljän vuoden aikana puhuneet, eivät tule todennäköisesti täyttymään, Stubb sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Hänen mukaansa seuraavat päivät ja viikot osoittavat, tuottavatko ponnistelut rauhan eteen tulosta. Stubb sanoo olevansa kuitenkin epäilevä sen suhteen, suostuuko Venäjä viimeisimpään rauhansuunnitelmaan.

Venäjän ja Yhdysvaltain välinen 28 sopimusluonnos Ukrainan rauhanehdoista vuoti aiemmin marraskuussa julkisuuteen. Stubb myöntää MTV:lle olleensa turhautunut nähdessään suunnitelmaan. 28 kohdan luonnoksessa on useita kohtia, jotka olisivat toteutuessaan Ukrainalle hyvin epäedullisia.

Vuodetun sopimusluonnoksen ehtoihin kuuluivat muun muassa Venäjän miehittämien Ukrainan alueiden tunnustaminen ”de facto” osaksi Venäjää, Ukrainan asevoimien koon merkittävä supistaminen ja sitoutuminen siihen, ettei Ukraina hakeutu puolustusliitto Naton jäseneksi.

Ministerin mukaan päätös leikkaa kovapalkkaisimpien järjestöjohtajien palkkoja selvästi.
Päivi Räsäsen tapausta on verrattu Jussi Halla-ahon tuomioon vuonna 2012. Korkein oikeus kumosi myös tuolloin alempien oikeusasteiden päätökset.
Kansanedustajan mukaan sisäisesti riitainen puolue on ajautunut lopullisesti Kimmo Kiljusen ja Nasima Razmyarin linjalle.
Mainos