Suomen Yrittäjien toimitusjohtajan Mikael Pentikäisen mukaan Suomen satamissa tarvitaan muutoksia, jotka “vähentävät lakkoherkän liiton valtaa”.
Auto- ja Kuljetusalan työntekijäliitto AKT hylkäsi eilen sunnuntaina valtakunnansovittelijan tekemän sovintoehdotuksen.
– On erittäin valitettavaa, että AKT kaatoi sovintoehdotuksen. Satamalakko syö talouden kasvua ja syventää Suomen talouden jo ennestään suuria ongelmia. Se [lakko] iskee laajalti yrityksiin ja palkansaajiin.
– Pitää muistaa, että inflaatio syö ostovoimaa palkansaajien lisäksi myös yrityksiltä. Moni yritys on tällä hetkellä erittäin ahtaalla. Ylisuuret palkankorotukset johtavat väistämättä lomautuksiin ja irtisanomisiin, Pentikäinen toteaa Twitterissä.
Yrittäjien toimitusjohtajan mukaan satama-alan työmarkkinakriisi on taas yksi osoitus siitä, että “työmarkkinajärjestelmää pitää nopeasti ja määrätietoisesti hajauttaa liittojen väliltä yrityksiin metsäteollisuuden mallin mukaisesti”.
– Aito yritys- ja työpaikkakohtainen sopiminen vähentää työtaisteluita ja lisää luottamusta työpaikan osapuolten välillä. Se johtaa siihen, että työnantaja ja työntekijät kokevat olevansa samassa veneessä ja yhteisellä asialla.
– Satamissa tarvitaan muutoksia, jotka vähentävät lakkoherkän liiton [AKT:n] valtaa. Tarvitaan yrittäjävetoisia liiketoimintamalleja ja lisää automaatiota. Pitää myös parantaa yhteyksiä Ruotsin ja Norjan satamiin, Pentikäinen toteaa.
On erittäin valitettavaa, että AKT kaatoi sovintoehdotuksen. #Satamalakko syö talouden kasvua ja syventää Suomen talouden jo ennestään suuria ongelmia. Se iskee laajalti yrityksiin ja palkansaajiin. #yrittäjät 1/5 https://t.co/3UYn9NM19L
— Mikael Pentikäinen (@jmpentikainen) February 20, 2023





