Mahdollisen tulitauon pelätään Ukrainassa olevan enemmän katastrofi kuin helpotus, kertoo CNN.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on jo pitkään luvannut saavansa aikaiseksi rauhan Ukrainaan. Etulinjassa suunnitelma kuitenkin herättää huolta. Pitäisikö tulitauko? Käyttäisikö Venäjä sitä vain uuteen hyökkäykseen valmistautumiseen? Suostuisiko Kreml ehdotukseen? Ja jos Venäjä hyökkäisi uudelleen, tukisivatko länsimaat jälleen Ukrainaa?
Itä-Ukrainan Lymanissa taistelevan 66. mekanisoidun prikaatin pataljoonankomentaja Volodymyr Sablyn ei pidä tulitaukoa hyvänä ideana.
– Jos tulitauko alkaisi nyt, tilanne muuttuisi meille vain huonommaksi, Sablyn sanoo.
– Vihollinen järjestäytyisi uudelleen, perustaisi uusia sotilasyksiköitä ja hyökkäisi uudelleen.
Sablyn on taistellut Itä-Ukrainassa vuodesta 2015 lähtien. Hän muistaa, kuinka tulitauot toimivat tuolloin Venäjälle lähinnä suojana vallata lisää alueita.
Samaan aikaan tilanne rintamalla on huono. Lymanissa linja pitää, mutta eteläpuolella hyökkääjä lähestyy Pokrovskia. Jos se vallattaisiin, olisi tie Dnipron ja Zaporizhzhian suurkaupunkeihin avoinna.
Sotamies Viktorin mukaan tulitauon todennäköisyys on vain noin 30 prosenttia. Tilanne rintamalla on vaikea, eikä Venäjä välttämättä halua jäädyttää rajalinjoja. Venäjä on julistanut osan Ukrainan tällä hetkellä hallitsemista alueista, mukaan lukien Hersonin ja Zaporizhzhian kaupungit, osaksi Venäjää.
Viktorin taistelutoveri Andriy taas uskoo tulitauon toteutuvan 40 prosentin todennäköisyydellä.
– Vastapuoli voittaa ja valtaa alueita, eikä meiltä kysytä mitään, Andriy harmittelee.
Jotta tulitauko pitäisi, tarvittaisiin siis Nato-joukkoja turvaamaan uutta rajalinjaa. Aiheesta on jo käyty epävirallisia keskusteluja Ukrainan valtiojohdon ja Euroopan maiden edustajien kanssa.
Tällaista ideaa Sablynkin kannattaa.
– Jos Nato lähettäisi joukkoja Ukrainaan, takaisi se Ukrianan turvallisuuden. Venäjä pelkää Amerikkaa ja Natoa, vaikka he sanovatkin toisin, Sablyn linjaa.