Ähtärin pandat viihtyvät uudessa Kiinan-kodissaan

Arki kuluu pääasiassa syöden ja nukkuen.
Jättiläispanda Pyry ruokailee Ähtärin eläinpuiston Pandatalossa 19. lokakuuta 2024. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Jättiläispanda Pyry ruokailee Ähtärin eläinpuiston Pandatalossa 19. lokakuuta 2024. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Ähtärin eläinpuiston pandat Lumi ja Pyry muuttivat marraskuun lopulla Kiinaan. Mukaan pandojen matkaan ensimmäiseksi viikoksi uudessa kodissa lähti myös eläintenhoidon edustaja Ähtäristä.

Ähtärin eläinpuiston tiedotteen mukaan matka sujui hyvin ja pandat saapuivat Kiinaan hyvävointisina.

Pandat ovat viettäneet aikaa karanteenikodissaan Beichuanin pandakeskuksessa Mianyangissa, Sichuanin provinssissa. Karanteeni kestää kuukauden, jonka jälkeen selviää pandojen lopullinen uusi koti.

– Pandojen arki jatkuu normaalisti suurimmaksi osaksi syöden ja nukkuen kotitarhan vaihtumisesta huolimatta. Hyvin sujuva arki kertoo, että pandat ovat kotiutuneet hienosti muuttomatkan jälkeen, Ähtärin eläinpuisto kertoo tiedotteessa.

Havaintojen määrä on ajankohtaan nähden tyypillisellä tasolla.
Pysäköinti maksaa euron tunnilta tai enintään viisi euroa vuorokaudelta.
Pikkujyrsijöiden jätösten siivoamisessa sisätiloista on suositeltavaa käyttää kosteaa rättiä, pölyä ilmaan nostavan harjan tai imurin sijasta. 
Mainos