Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos arvostelee Helsingin kaupungin asuntojen Hekan suhtautumista hallituksen suunnitelmaan kiristää valtion tukemien vuokra-asuntojen asukasvalintaa.
Vuornoksen mukaan Helsingissä on noin 7 000 Hekan asuntokuntaa, joiden tulot ylittävät valtion tukemille vuokra-asunnoille asetetut tulorajat. Hän katsoo, että näiden asuntojen vapautuminen parantaisi pienituloisten mahdollisuuksia saada tuettu asunto. Tieto 7 000 asuntokunnasta perustuu Vuornoksen tiedotteessaan esittämään lukuun.
– Toisin sanoen Helsingissä on 7 000 asuntokuntaa, jotka asuvat valtion tukemassa asunnossa, vaikka eivät tulojensa puolesta tarvitse tuettua asumista. Nämä asunnot voitaisiin vapauttaa pienituloisille, jotka tarvitsevat niitä enemmän, Vuornos sanoo tiedotteessaan.
Hallitus valmistelee muutosta, jolla valtion tukemia vuokra-asuntoja pyritään kohdentamaan nykyistä tarkemmin pienituloisille ja muille asuntoa eniten tarvitseville. Samassa yhteydessä tuettujen vuokra-asuntojen lyhytvuokraaminen aiotaan kieltää. Vuornoksen mukaan lyhytvuokrauksesta on ollut ongelmia etenkin Helsingissä.
Valtion tukemien vuokra-asuntojen asukasvalintaan otettiin tulorajat vuoden 2025 alussa. Yhden hengen ruokakunnan bruttokuukausitulojen raja on 3 540 euroa ja kahden aikuisen ruokakunnan 6 020 euroa. Lapsiperheiden rajat ovat korkeammat perheen koon mukaan.
Vuornos perustelee tiukempaa kohdentamista ympäristöministeriön aiemmalla selvityksellä. Sen mukaan pääkaupunkiseudulla yli 15 prosenttia valtion tukemien vuokra-asuntojen asukkaista ylitti nykyiset tulorajat vuonna 2022. Verkkouutiset kertoi samasta selvityksestä ja Vuornoksen vaatimuksista helmikuussa 2025.
– Ongelma on siis ollut aito ja lakimuutokset ovat olleet perusteltuja. On erittäin hyvä, että Orpon hallitus jatkaakin asukasvalinnan kehittämistä, Vuornos sanoo.
Valtion tukemien asuntojen tilanne on muuttunut viime vuosina myös toisesta suunnasta. Verkkouutiset kertoi huhtikuussa 2026, että Suomessa oli lähes 10 000 tyhjää valtion tukemaa vuokra-asuntoa. Tyhjien asuntojen määrä vaihtelee kuitenkin voimakkaasti paikkakunnittain, joten valtakunnallinen ylitarjonta ja Helsingin tuettujen asuntojen kysyntä voivat esiintyä samaan aikaan.