SAK:n ja STTK:n järjestämä, hallituksen työelämätoimia vastustava Stop Nyt! -mielenosoitus on parhaillaan koolla Helsingin Senaatintorilla. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

50 euroa korvauksena mielenosoitukseen tulosta – näin järjestöjohtaja puolustaa TE:lle

Ay-johtajat ympäri Suomea yrittävät kansanedustajan mukaan lahjoa liittojen jäseniä lakkoon ja mielenosoitukseen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Palkansaajakeskusjärjestöjen SAK:n ja STTK:n järjestämä mielenosoitus on parhaillaan käynnissä Helsingin Senaatintorilla. Poliisin mukaan paikalla on 10000 ihmistä.

Eilisestä asti julkisuudessa on liikkunut tietoja, että esimerkiksi Palvelualojen ammattiliitto PAM on houkutellut jäseniään osallistumaan mielenilmaukseen sekä tämän viikon lakkoihin lupaamalla heille lahjakortteja.

Kokoomuksen kansanedustaja Tere Sammallahti kertoo, että hänelle on sadellut yhteydenottoja asiasta myös suoraan.

– Ympäri Suomea tulee viestejä, että ay-pomot yrittävät lahjoa liittojäseniä lakkoon ja mielenosoituksiin. Tässä PAM-liiton tyylinäyte, sanoo kuvakaappauksen X:ssä jakanut Sammallahti.

Pamin alainen ammattiosasto lupaa 20 euroa suurmielenosoitukseen osallistumisesta.

– Onhan tämä aivan käsittämätöntä, että ay-pomot saavat uhkailla, kiristää, painostaa ja lahjoa työntekijöitä poliittisiin lakkoihin, hän jatkaa.

Siivousalan yrittäjä on puolestaan jakanut ketjussa kuvakaappauksen, jossa työntekijälle luvataan ammattiliitolta helmikuun aikana lähetettävä 50 euron lahjakortti ruokakauppaan, mikäli hän lähtee mukaan mielenosoitukseen.

PAMin järjestöjohtaja Risto Kalliorinne sanoi aiemmin tänään Talouselämälle, että tarkoituksena ei ole ollut haalia lisää väkeä Senaatintorille. Hänen mukaansa lahjakorteissa on kyse on normaalista jäsenten muonituksesta, kun ihmisiä tulee pitkiltä matkoilta.

– Olen kuullut, että ne ovat vaihdelleet 15 eurosta 50 euroon. Niillä voi käydä ostamassa reissulla eväitä, Kalliorinne perusteli asiaa.

X:ssä on käyty vilkasta keskustelua myös PAMin lähettämästä viestistä, jonka sävyä pidetään uhkaavan oloisena. Viesti alkaa ”pamilainen, jäsentietojemme mukaan työskentelet PAMin lakkokohteessa”, ja viestissä kehotetaan olemaan työskentelemättä.

Sammallahti paheksuu, että lakkovahdit listaavat porteilla rikkureiksi haukuttujen työntekijöiden nimiä – tämän viikon lakoissa poliittisista syistä.

PAM on kommentoinut viestiä omassa X-päivityksessään, jonka mukaan rikkureista ei kysellä:

Poimintoja videosisällöistämme

– Kyseessä oleva viesti on mennyt kaikille PAMin omissa lakkokohteissa työskenteleville jäsenille jo muutama päivä sitten. Rikkureista emme kysele – jokainen työntekijä päättää lakkoon jäämisestä itse, ammattiliitto vakuuttaa.

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)