Länsi-Savo kertoo Etelä-Savon ainoasta kunnasta, joka kielsi keskioluen. Se oli Pertunmaa, jossa keskiolutta ei saanut vuosina 1975-81.
Kiellon aikana myymäläautotkin ajoivat olutkorit pillossa peiton alla Pertunmaan läpi. Monet pertunmaalaiset ajoivat bussin perässä naapurikunnan puolelle.
Pertunmaa luopui olutkiellosta 1981 valtuuston äänin 12-9. Kunnanhallituksen mukaan rahaa virtasi pois kunnasta ja kauppiaat olivat epäoikeudenmukaisesti naapurikuntia huonommassa asemassa.
Suomessa oli kaikkiaan noin 90 kuntaa, joissa keskiolut kiellettiin. Suurin osa sijaitsi Pohjanmaalla ja Pohjois-Suomessa maatalousvaltaisissa pitäjissä.
Keskiolut oli vapautettu 1969. Vielä tuolloin vain kaksi kuntaa kielsi myynnin ja anniskelun alueellaan. Kieltoaalto alkoi 1974.
1980-luvulla kieltoja peruttiin nopeasti ja viimeisenä Suomessa kiellosta luopui 1995 pohjalainen Luoto.





