Yhdysvaltain Georgian osavaltiossa sijaitseva ravintola on ottanut käytännön, jossa huonosti käyttäytyvien lasten vanhemmilta veloitetaan 50 dollarin eli noin 47 euron lisämaksu. Asiasta kertovat Sky News ja Fox News.
Osa asiakkaista on pöyristynyt uudesta käytännöstä. Verkkoarvostelun ravintolasta kirjoittanut perheenäiti pitää käytäntöä ”epäkunnioittavana”. Hänelle määrättiin lisämaksu siksi, että hänen lapsensa juoksivat ravintolan käytävillä. Nainen pitää käytäntöä niin pöyristyttävänä, ettei aio asioida enää ikinä ravintolassa.
Myös toinen ravintolassa asioinut vanhempi on pettynyt uuteen käytäntöön. Hän kertoo saaneensa lisämaksun huonosti käyttäytyvien lasten takia, vaikka lasten meno ”ei ollut erityisen vauhdikasta”.
Osa asiakkaista pitää uutta käytäntöä hyvänä uudistuksena. Esimerkiksi brittilehti Independentin mukaan osa asiakkaista on tyytyväisiä siihen, että lasten kurittomaan käytökseen julkisilla paikoilla puututaan.
– Kiitän ravintolaa käytännöstä veloittaa vanhempia, jotka eivät saa ”pikkuenkeleitään” kuriin. Ravintolat eivät ole lasten leikkipaikkoja, eräs uudistukseen tyytyväinen asiakas kirjoittaa.





