Teollisuuden Voiman Olkiluoto 3 -voimala Eurajoella. LEHTIKUVA / RONI LEHTI

Olkiluoto 3:n tuotanto viivästyy jälleen

Säännöllisen sähköntuotannon pitäisi alkaa 17. huhtikuuta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Olkiluodon ydinvoimalan kolmosreaktorin säännöllisen sähköntuotannon käynnistyminen lykkääntyy jälleen parilla päivällä.

Asiasta kertoo Teollisuuden Voima verkkosivuillaan.

Laitosyksikön käynnistyksen yhteydessä havaittiin venttiilivika, jonka vuoksi kaikki kolme paineistimen varoventtiiliasemaa huolletaan kylmässä sammutetussa tilassa ennen kuin koekäyttöä voidaan jatkaa.

Tämän hetken tiedon mukaan ydinvoimalan sähköntuotanto jatkuu 15.3.2023. Säännöllinen sähköntuotanto alkaa 17.4.2023.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)