Puolustusvoimien pääesikunnan entinen tiedustelupäällikö, kenraalimajuri evp Pekka Toverin mukaan Venäjän sotateollisuus on isojen haasteiden edessä.
Hän muistuttaa Twitterissä, että Venäjän uudet ”teknologiat” on joko kopioitu lännestä tai ne ovat paranneltuja versioita Neuvostoliiton teknologiasta, joka sekin osin on kopioitu lännestä.
Siksi pakotteet iskevät pahasti Venäjän sotateollisuuteen.
– Kaikki tuotantoteknogia on länsimaista, joten ei kyetä avaamaan uusia tuotantolinjoja. Ja koska ei saada länsikomponentteja, pitää ostaa huonompia ”AliExpressistä”, Toveri viittaa kiinalaisiin.
– Ja eeppinen korruptiokaan ei helpota tilannetta ja investointeja, hän jatkaa.
Venäjän asevoimat on ylpeillyt pitkään uudesta T-14 Armata -panssarivaunusta. Venäläisten mukaan tämä ”supertankki” päihittää kaikki länsimaiset panssarivaunut.
Pekka Toveri on eri mieltä. Hänen mukaansa T-14 -tankkia ei saada sarjatuotantoon vielä vuosikausiin, jos koskaan.
– Ja vaikka saataisiinkin? T-14 ei ole mikään ihmetankki, olen kirjoittanut sen heikkouksista aiemminkin. Sopii rajallisesti arotaisteluun, kallis, monimutkainen ja haavoittuva. Muun muassa suojaamaton torni on ongelma, hän sanoo tviitissään.
– Lisäksi venäläisillä ei ole esim viestijärjestelmää, joka mahdollistaisi datan siirron alustojen välillä, joten ”vallankumouksellisimpia” kykyjä ei saataisi edes käyttön. Ja venäläiset eivät osaa aselajien yhteistoimintaa liikkuvassa panssaritaistelussa.
1/4@MMaenpaa1 viittasi tähän artikkeliin. Lukemisen arvoinen, kertoo hyvin myös 🇷🇺 sotateollisuuden haasteista. Uudet "teknologiat" ovat joko länsimaiden kopioimista tai vanhan NL teknologian parantelua (joka sekin on osaltaan länsimaiden kopiointia).https://t.co/PS8Orsp5kt
— Pekka Toveri (@PToveri) January 2, 2023
3/4
T-14:sta ei saada sarjatuotantoon vielä vuosikausiin, jos koskaan. Ja vaikka saataisiinkin?
T-14 ei ole mikään ihmetankki, olen kirjoittanut sen heikkouksista aiemminkin. Sopii rajallisesti arotaisteluun, kallis, monimutkainen ja haavoittuva. Mm suojaamaton torni on ongelma.— Pekka Toveri (@PToveri) January 2, 2023





