Eduskunta keskusteli keskiviikkona työaikalain muutoksista. Uudistuksen tavoitteena on varmistaa joustavat työaikajärjestelyt erilaisten yritysten ja työnantajayhteisöjen tarpeisiin sekä toisaalta helpottamaan työntekijöiden työn ja yksityiselämän yhteensovittamista.
– Nämä muutokset ovat sinällään positiivisia, mutta työllisyysasteen nostamiseksi tarvitaan enemmän, kansanedustaja Joakim Strand (r.) vaatii tiedotteessaan.
Kansanedustaja on tyytyväinen siihen, että Suomi on saavuttamassa hallitusohjelmaan kirjatun 72 prosentin työllisyysasteen.
– Pidemmän päälle tavoitteena tulee kuitenkin olla 80 prosenttia. On panostettava koulutukseen, tutkimukseen ja innovaatioihin sekä vietävä läpi välttämättömiä uudistuksia. Nämä ovat muun muassa paikallisen sopimuksen edistäminen sekä ulkomaisen työvoiman tarvehankinnan poistaminen.
– Uskon että kaikki saavat palautetta yrityksiltä siitä, että kasvuhaluja on, kunhan vain saisi palkattua lisää porukkaa, sanoo Strand tiedotteessaan.





