USU: Näistä yrityksistä yli puolet palkkaa maahanmuuttajia

Kotimaisen työvoiman osaaminen ei ole aina riittävällä tasolla.
Ylivoimaisesti eniten maahanmuuttajia on rekrytoitu teollisuuteen. Kuvituskuva. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Ylivoimaisesti eniten maahanmuuttajia on rekrytoitu teollisuuteen. Kuvituskuva. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Yhä useampi pk-yritys palkkaa maahanmuuttajia työntekijöiksi. Asiasta kertoo Uutissuomalainen. Tieto perustuu Suomen yrittäjien teettämän ja vielä julkaisemattoman Yrittäjägallupin tuloksiin.

Kyselyn mukaan yli kymmenen hengen yrityksistä maahanmuuttajia on palkannut 54 prosenttia. Vuosi sitten vastaava osuus oli 50 prosenttia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Yli puolet on merkittävä osuus. Yritysten kasvaessa työvoiman tarve lisääntyy. Kun kotimaisesta työvoimasta ei löydy riittävästi osaavia tekijöitä, maahanmuuttajat ovat yhä useammin välttämätön osa ratkaisua, sanoo maahanmuuttajayrittäjyyden asiantuntija Marianne Ruusunhelmi Suomen yrittäjistä USU:lle.

Kaikista pienistä ja keskisuurista yrityksistä maahanmuuttajia on palkannut 17 prosenttia. Osuus on pysynyt samana vuosi sitten marraskuussa tehtyyn kyselyyn verrattuna.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Valtaosalle pk-yrityksistä maahanmuuttajien palkkaus ei ole vielä arkipäivää. Suuri osa pk-yrityksistä on hyvin pieniä, ja ne tekevät rekrytointeja harvoin tai eivät välttämättä ollenkaan.

Ylivoimaisesti eniten maahanmuuttajia on rekrytoitu teollisuuteen. Seuraavana alana tulee kauppa.

Alueellisesti maahanmuuttajia on palkattu eniten Itä- ja Pohjois-Suomessa. Seuraavaksi eniten maahanmuuttajia palkataan Länsi-Suomessa.

Henkilöstö siirtyy uuden omistajan palvelukseen.
Perinteikkään brändin tarina ei loppunutkaan.
Kansanedustajan mukaan määräaikainen työsuhde on monelle nuorelle tärkeä väylä työelämään.
Mainos