”Koskee myös Suomea” – Mika Aaltolalta suora muistutus

Venäjän puheet sodan juurisyistä kumpuavat etupiiriajattelusta.
Punainen tori Moskovassa lokakuussa 2025. AFP / LEHTIKUVA / OLESYA KURPYAYEVA
Punainen tori Moskovassa lokakuussa 2025. AFP / LEHTIKUVA / OLESYA KURPYAYEVA

Aina, kun Venäjä puhuu ”juurisyistä”, se puhuu etupiiritavoitteestaan, joka koskee myös Suomea, muistuttaa europarlamentaarikko (kok./EPP) ja ulkopolitiikan asiantuntija Mika Aaltola.

Hän viittaa Venäjän duuman puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Andrei Kartapolovin puheisiin. Kartapolov neuvoi eilen Yhdysvaltain presidenttiä Donald Trumpia ”soittamaan useammin Vladimir Putinille”, jotta Trump tietäisi, mitä tehdä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kartapolovin lausahdus kumpuaa siitä, että Trump sanoi sunnuntaina soittavansa Putinille ennen kuin Yhdysvallat mahdollisesti myy Tomahawk-risteilyohjuksia Ukrainalle. Trumpin mukaan Putinin tulisi suostua lopettamaan sota. Venäjä tuskin haluaa Tomahawk-ohjuksia suuntaansa, Trump tiivisti.

– Jos Trump haluaisi auttaa, hän kuuntelisi sitä, mitä presidenttimme sanoo. Valitettavasti Trump on kuunnellut viime aikoina eurooppalaisia “johtajia” ja [Volodymyr] Zelenskyi’ä, ei herra [Putinia]. Siksi syntyy ongelmia ymmärtää tapahtumien olemusta, niiden juurisyitä ja sitä, mitä tilanteen ratkaisemiseksi pitäisi tehdä, Kartapolov sanoi.

– Siksi neuvoni herra Trumpille on tämä: soita useammin Putinille – hän tietää, mitä tehdä, milloin ja miten.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Venäjän propagandassa hyökkäyssodan syytä vieritetään muille ja sitä perustellaan Kremlin ”oikeutetuilla turvallisuushuolilla”, jotka liittyvät muun muassa Naton laajenemiseen.

Tomahawk-ohjusten mahdollinen toimitus Ukrainalle on kauhistuttanut Moskovaa, mistä kielivät Kremlin tuoreet lausunnot.

Pääsy sallitaan vain tietyille Kremlin hyväksymille verkkosivuille.
EU-maat ovat tiukentaneet viisumiehtoja venäläisille, mutta niitä myönnetään edelleen.
Ainoastaan sotateollisuus kukoistaa, mutta sen tuotantoa tuhotaan jatkuvasti.
Mainos