Antti Häkkänen droonimuurista: Tarvitaan välittömiä ratkaisuja

EU:n puolustuskomissaarin mukaan torjuminen edellyttää kokonaisvaltaista suunnittelua.
Antti Häkkänen ja Andrius Kubilius. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Antti Häkkänen ja Andrius Kubilius. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) ja Euroopan komission puolustus- ja avaruusasioista vastaava komissaari Andrius Kubilius kertoivat perjantaina droonimuurin rakentamisesta unionin itärajalle.

Droonimuurilla tarkoitetaan teknistä laitteistoa, jolla drooneja ja lennokkeja voidaan havaita ja torjua. Viime päivinä julkisuudessa on keskusteltu Tanskan, Norjan ja Ruotsin lentokenttiä häirinneistä drooneista. Venäjän lennokit myös loukkasivat hiljattain Puolan ja Romanian ilmatilaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ukrainan sotakokemuksista aiotaan ottaa oppia, ja Ukrainan kanssa tehdään yhteistyötä. Tarvitaan monikerroksinen droonimuuri.

Andrius Kubiliuksen mukaan tarvitaan havainnointikykyjä myös pienien, matalalla lentävien droonien havaitsemiseksi.

– Erilaiset tutkat, kuuntelevat sensorit ja anturit. Ukrainalla on hyviä kokemuksia näistä erilaisista teknologisista ratkaisuista. Meidän pitää luoda näistä kattava verkosto, hän sanoi tiedotustilaisuudessa Helsingissä.

Hänen mukaansa tilannekuvan muodostaminen on tärkeää. Siksi sensoreiden pitää syöttää datansa integroituun järjestelmään.

Poimintoja videosisällöistämme

Drooneja on myös voitava torjua ja tuhota esimerkiksi elektronisella häirinnällä, vastadroneilla, nopeasti suunnattavilla ampumajärjestelmillä sekä kehitteillä olevilla lasereilla.

Kubiliuksen mukaan droonien torjuminen edellyttää kokonaisvaltaista suunnittelua.

Antti Häkkänen sanoi näiden aloitteiden olevan Suomelle prioriteetti.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Nyt tarvitaan välittömiä ratkaisuja ja kyvykkyyksiemme pitkäaikaisempaa kehittämistä.

Hänen mukaansa eri mailla on hyvin erilaiset valmiudet, tarpeet ja järjestelmät droonien torjumiseen.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) ja puolustusministeri Häkkänen tapasivat komissaari Kubiliuksen Helsingissä perjantaina ja keskustelivat muun muassa droonimuurista ja Suomen puolustusteollisuudesta.

EU-maat ovat tiukentaneet viisumiehtoja venäläisille, mutta niitä myönnetään edelleen.
EU-johtajan mukaan suhde Donald Trumpin hallintoon on hyvin vaikea.
Europarlamentaarikon mukaan uusi tekniikka ei tee panssarivaunuista tarpeettomia.
Mainos