Mario Draghi varoittaa: EU:n toimettomuus vie kilpailukyvyn

Italian entinen pääministeri kirjoitti viime vuonna kilpailukykyraportin, jonka ehdotuksia ei ole toteutettu.
Italian entinen pääministeri ja EKP:n entinen pääjohtaja Mario Draghi laati viime syksynä EU:lle kilpailukykyraportin. AFP / LEHTIKUVA / NICOLAS TUCAT
Italian entinen pääministeri ja EKP:n entinen pääjohtaja Mario Draghi laati viime syksynä EU:lle kilpailukykyraportin. AFP / LEHTIKUVA / NICOLAS TUCAT

Euroopan keskuspankin (EKP) entinen pääjohtaja Mario Draghi varoittaa, että EU:n taloudellinen kilpailukyky on heikkenemässä EU:n ja jäsenvaltioiden ”toimettomuuden” vuoksi, uutisoi Financial Times.

Italian pääministerinä myös aikaisemmin toiminut Draghi kirjoitti viime syksynä EU-komission tilauksesta laajaa julkisuutta saaneen kilpailukykyraportin, jossa esitti suosituksia, miten EU:n kilpailukykyä saataisiin kurottua umpeen suhteessa merkittävimpiin kilpailijoihin Yhdysvaltoihin ja Kiinaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

FT muistuttaa, että vain murto-osa Draghin ehdotuksista on pantu vuoden jälkeen täytäntöön. Suurin osa ehdotuksista on pysähdyksissä poliittisten erimielisyyksien takia.

– Vuoden jälkeen Eurooppa on vaikeammassa tilanteessa. Kasvumallimme on hiipumassa. Haavoittuvuudet kasvavat ja meille on tuskallisesti muistutettu, että toimimattomuus uhkaa paitsi kilpailukykyämme myös itsemääräämisoikeuttamme, Draghi sanoi tiistaina pidetyssä lehdistötilaisuudessa.

– Liian usein tälle hitaudelle keksitään tekosyitä. Sanomme, että EU on yksinkertaisesti rakennettu näin. Joskus hitaus esitetään jopa oikeusvaltioperiaatteen kunnioittamisena. Se on omahyväisyyttä, Draghi lisäsi.

EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen on myöntänyt, että EU:lta on puuttunut ”kiireellisyyttä” kilpailukykyohjelman edistämisessä.

Komission puheenjohtaja on kehottanut kiirehtimään unionin yrityskauppoja koskevan sääntelyn uudistamisessa, joka oli yksi Draghin raportin keskeisistä ehdotuksista.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kuluvan vuoden toisella neljänneksellä Yhdysvaltojen talous kasvoi kahdeksan kertaa nopeampaa vauhtia kuin EU:n talous.

Draghi varoitti tiistaina, että Euroopan kansalaiset ja yritykset ilmaisevat kasvavaa turhautumista.

– He ovat pettyneitä siihen, kuinka hitaasti EU etenee. He näkevät, ettemme pysy muutoksen vauhdissa, hän muistutti.

Juhana Brotheruksen mukaan Lähi-idän levottomuudet uhkaavat Suomen talouskasvua.
Ivan Puopolo haastattelee Binga Tupamäkeä Verkkouutisten videolla.
Veronkevennysten negatiiviset vaikutukset eivät peloista huolimatta realisoituneet.
Mainos