”Valtio tuntuu tietävän paljon paremmin, mitä sinä tarvitset”

Sami Pakarisen mukaan kestävä valtiontalous on elinehto hyvinvointivaltion ylläpitämiselle.
Suomen liiallinen velkaantuminen voi vaarantaa hyvinvointivaltion perustan. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Suomen liiallinen velkaantuminen voi vaarantaa hyvinvointivaltion perustan. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Elinkeinoelämän keskusliiton johtaja, ekonomisti Sami Pakarinen kritisoi taloustieteilijä Emmanuel Saezin Ylellä esittämiä väitteitä. Saezin mukaan palveluiden, kuten koulujen ja terveyspalveluiden, yksityistäminen on mennyt Ruotsissa liian pitkälle, jonka vuoksi hyvinvointivaltion perusteet on jo rapautettu.

Pakarinen ihmettelee tätä näkemystä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Toivottavasti kukaan ei ota tätä tosissaan. Asiahan on käytännössä juuri päinvastoin, Pakarinen kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

Pakarisen mukaan vakaa julkistalous on edellytys hyvinvointivaltion säilyttämiselle, mutta huomauttaa ettei ettei Saez mainitse mitään Suomen kestämättömästä velkatilanteesta.

– Ruotsi hoitaa talouttaan erittäin mallikkaasti ja siten pystyy ylläpitämään hyvinvointivaltiota, Pakarinen muistuttaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lisäksi Pakarinen kritisoi Saezin näkemyksiä siitä, etteivät he osaisi valita oikeaa koulua lapsilleen tai sijoittaa rahojaan eläkerahastoihin järkevästi. Pakarinen ei allekirjoita väitettä siitä, että yksilöt eivät osaisi tehdä itselleen suotuisia päätöksiä.

– Valtio tuntuu tietävän paljon paremmin, mitä sinä tarvitset. Aikamoista, Pakarinen kummastelee.

Ajatollahin muistotilaisuus herättää raivoa yli puoluerajojen.
Sosiaaliministeri toivoo kansanterveysvirastolta uutta linjausta.
Väärennetyn lipun alla purjehtiva alus voidaan määrätä käyttökieltoon.
Mainos