Arvio sotatoimista: Näin Israel voi vastata hyökkäykseen

Vastatoimet jäävät todennäköisesti rajallisiksi eivätkä kohdistu Iranin rajojen sisälle.
Israelin F-35-hävittäjä laskeutuu Nevatimin lentotukikohtaan. / IDF
Israelin F-35-hävittäjä laskeutuu Nevatimin lentotukikohtaan. / IDF

Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenin kerrottiin painostaneen Israelia rajoittamaan sotilaallista vastaustaan Iranin viikonloppuna tekemään ohjus- ja lennokkihyökkäykseen. Biden teki selväksi, ettei Yhdysvallat osallistuisi minkäänlaisiin hyökkäyksellisiin toimiin.

Neljä amerikkalaista hallintolähdettä kertoo NBC:lle, että Israelin tulevien toimien odotetaan jäävän rajallisiksi. Israel todennäköisesti iskee Iranin alueen sijasta maan tukemien miliisijoukkojen kimppuun esimerkiksi Syyriassa, Libanonissa, Irakissa tai Jemenissä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Arvio pohjautuu aiempiin keskusteluihin Israelin johdon kanssa. Maan asevoimat (IDF) oli kartoittanut erilaisia tapoja vastata Iranin odotettuun hyökkäykseen. Israelin vastaiskun ajankohdasta ei ole tarkempaa tietoa, mutta se voi tapahtua minä hetkenä hyvänsä.

Iranin hyökkäyksen aiheuttamat vahingot jäivät hyvin vähäisiksi. Lähes kaikki risteilyohjukset, ballistiset ohjukset ja räjähdelennokit torjuttiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

YK:n pääsihteeri António Guterres vetosi turvallisuusneuvoston istunnossa kaikkiin osapuoliin, jotta konfliktin laajeneminen vältettäisiin. Israelin YK-edustaja Gilad Erdan sanoi maan varaavan itselleen oikeuden kostotoimiin.

Iranin turvallisuusneuvoston entinen ulkopoliittinen johtaja Micky Aharonson sanoo Telegraph-lehdelle, että päätöksessä punnitaan monia eri tekijöitä.

– Mikä on oikea linja? Mikä luo pelotevaikutusta? Mikä aiheuttaa vähiten vahinkoa ulkopuolisille? Kuka tukisi [Israelia] ja kuka voisi olla mukana toimissa, Aharonson pohtii.

Isänsä tappamisen jälkeen Israel on tehnyt selväksi, että hän on nyt kohdelistan kärjessä.
Lähi-idän tilanne hyödyttää Venäjän taloutta.
Suomi on Juha Mäkelän mukaan Hormuzinsalmen julkilausumassa oikeassa viiteryhmässä.
Mainos