Alexander Stubb: Suomi näyttäisi päätyvän Norfolkin esikuntaan

Tasavallan presidentin mukaan kysymys ratkeaa kevään aikana.
Norjan pääministeri Jonas Gahr Støren ja tasavallan presidentti Alexander Stubb tiedotustilaisuudessa Norjassa 7. maaliskuuta 2024. AFP / LEHTIKUVA / HEIKO JUNGE
Norjan pääministeri Jonas Gahr Støren ja tasavallan presidentti Alexander Stubb tiedotustilaisuudessa Norjassa 7. maaliskuuta 2024. AFP / LEHTIKUVA / HEIKO JUNGE

Tasavallan presidentti Alexander Stubbin mukaan näyttää siltä, että Suomi on päätymässä Natossa Norfolkin johtoesikunnan alle.

Natossa on kaksi niin sanottua ylätason johtoesikuntaa. Toinen sijaitsee Brunssumissa Alankomaissa ja toinen Norfolkissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kysymys ratkeaa kevään aikana ja sitä ohjaa se, mikä on Naton ja meidän kannaltamme paras ratkaisu. Nyt näyttäisi syntyvän konsensus, että Pohjoismaat pysyisivät yhdessä. Silloin luonnollinen paikka voisi olla Norfolk, Alexander Stubb sanoi toimittajille tiedotustilaisuudessa torstaina.

Tiedotustilaisuus pidettiin Norjassa, jossa tasavallan presidentti on tutustumassa Naton Nordic Response -harjoitukseen yhdessä Norjan pääministerin Jonas Gahr Støren kanssa.

Stubbilta kysyttiin myös, mitä konkreettista hyötyä Suomelle on siitä, että Ruotsistakin tulee viimein puolustusliiton jäsen.

Poimintoja videosisällöistämme

– Se, että Ruotsi pääsee kiinni puolustuspoliittisiin suunnitelmiin Naton piirissä.

– Kykenemme tekemään nyt entistä läheisempää yhteistyötä Ruotsin kanssa, Stubb jatkaa.

Stubb kertoo onnitelleensa Ruotsin pääministeriä Ulf Kristerssonia Nato-jäsenyyden johdosta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Stubb kertoi keskustelleensa myös pääministeri Petteri Orpon kanssa Naton uudesta pääsihteeristä. Suomi tulee presidentin mukaan antamaan tukensa Mark Ruttelle, joka on tällä hetkellä Alankomaiden pääministeri.

– Me pidämme häntä asiantuntevana ja kokeneena henkilönä, ja siinä mielessä erinomaisena pääsihteeriehdokkaana Natolle.

Kyseessä on Alexander Stubbin ensimmäinen ulkomaanvierailu tasavallan presidenttinä.

Asiantuntijan mukaan lakimuutoksen vastustajat ovat osoittaneet täydellistä ymmärtämättömyyttä ydinasepelotteesta.
Heikki Vento arvioi näkökulmassaan, että puolue on onnistunut ajamaan kilpailijansa poliittisesti ahtaalle viime aikojen kiistakysymyksissä.
Mainos