SAK:n ex-johtaja USU:lle: Työmarkkinoiden umpisolmu olisi avattavissa

Lauri Lyly haluaa työnantajat mukaan neuvottelupöytiin.
SAK:n ja STTK:n järjestämä hallituksen suunnittelemia työelämän uudistuksia vastustava mielenosoitus Helsingissä 1. helmikuuta 2024. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
SAK:n ja STTK:n järjestämä hallituksen suunnittelemia työelämän uudistuksia vastustava mielenosoitus Helsingissä 1. helmikuuta 2024. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Suomen ammattiliittojen keskusjärjestö SAK:n entisen puheenjohtajan, nykyisen SDP:n kansanedustajan Lauri Lylyn mukaan työantajien pitäisi tulla pois hallituksen selän takaa ja osallistua neuvotteluihin.

– Odotan työnantajia neuvottelupöytään. Ne pääsevät nyt liian helpolla. Ne katsovat sivusta, miten hallitus pärjää näillä heidän tavoitteillaan, Lyly sanoo Uutissuomalaiselle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lyly odottaa pääministeri Petteri Orpolta (kok.) johtajuutta.

– Ensinnäkin pitäisi palauttaa luottamus ja osapuolten istua samaan pöytään. Se on ydinkysymys tässä ja siinä Orpolla olisi loistava tilaisuus johtaa tätä valtiota.

SDP, vasemmistoliitto ja vihreät jättivät perjantaina välikysymyksen hallituksen työmarkkinatoimista. Lylyn mukaan välikysymyksellä halutaan viestiä hallitukselle, että asioista pitäisi neuvotella sen sijaan, että uudistuksia kirjataan lakiin.

–  Toivoisin, että keskusjärjestöt kävisivät vakavan keskustelun siitä, miten tästä mennään eteenpäin. Jos halutaan saada pysyviä ratkaisuja, ne pitää tehdä sopien, Lyly sanoo USU:lle.

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ehdotti taannoin, että hallitus nimittäisi ulkopuolisen sovittelijan avaamaan työmarkkinoiden umpisolmua.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lyly veisi Lindtmanin ajatusta pidemmälle. Hän ehdottaa sovitteluelintä, jossa olisivat mukana työnantajien, palkansaajien, hallituksen ja opposition edustajat sekä valtakunnansovittelija.

– Tällainen kollegio kokoontuisi ja tekisi ehdotuksen siitä, millä tavalla tästä tilanteesta päästään ulos.

Lyly uskoo, että työmarkkinoiden umpisolmu olisi avattavissa, jos siihen vain löytyisi tahtoa.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos