”Ilmaiskuja ilman taukoa” – kenraalin mukaan Hamasia moukaroidaan vielä kuukausia

Äärijärjestön pataljoonien arvioidaan olevan lähellä hajoamista Gazan pohjoisosissa.
Israelin taisteluhelikopteri ampui ohjuksen Gazan pohjoisosiin. / LEHTIKUVA / AFP / JACK GUEZ
Israelin taisteluhelikopteri ampui ohjuksen Gazan pohjoisosiin. / LEHTIKUVA / AFP / JACK GUEZ

Israelin asevoimien (IDF) komentaja, kenraaliluutnantti Herzi Halevi sanoo operaatioiden laajenevan Gazan kaistaleen etelä- ja keskiosissa.

Hänen mukaansa sota tulee kestämään vielä monta kuukautta, vaikka palestiinalaisen äärijärjestö Hamasin pataljoonat on lähes tuhottu Gazan pohjoisosassa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Eliminoimme monia terroristeja ja komentajia. Osa heistä antautui, ja otimme satoja vankeja. Tuhosimme maanalaista infrastruktuuria ja aseita, Halevi sanoi Times of Israel -lehden mukaan.

Taisteluita asutuskeskuksissa kuvaillaan haastaviksi, sillä Hamasin taistelijat käyttävät siviilivaatteita.

Yhdysvaltain kerrotaan painostaneen Israelin hallitusta rajoittamaan sotatoimia humanitaarisen tilanteen kohentamiseksi. Tavoitteena on, että Hamasia vastaan iskettäisiin pienemmillä erikoisjoukkojen operaatioilla.

Herzi Halevi painotti, ettei turvallisuustilanne voi taantua samalle tasolle kuin ennen Hamasin tekemää yllätyshyökkäystä lokakuun 7. päivänä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Ilmaiskuja jatketaan ilman taukoa. Rakennus romahtaa, jos se on viholliskohde tai uhka joukoillemme, kenraaliluutnantti totesi.

Israelin on vahvistettu menettäneen tähän mennessä 164 sotilasta Gazan operaatiossa.

Yhteenotot ovat jatkuneet myös Israelin pohjoisosissa, jossa Iranin tukema Hizbollah-miliisi ampui ainakin 18 rakettia yli rajan keskiviikon aikana. Iron Dome -järjestelmän kerrotaan torjuneen osan raketeista. Israelin ilmavoimat teki myöhemmin vastaiskun kohtaan, josta raketteja ammuttiin.

Operaation alussa haluttiin välitön shokkivaikutus, upseeri arvioi.
Asiantuntijoiden mukaan lähetyksillä annetaan ohjeita piilotteleville agenteille.
Mainos