Suomen juutalaisten puheenjohtaja: Vasemmistoliitto oli itse sopimassa asekaupoista

Vasemmistoliitto haluaisi peruuttaa Israelin kanssa sovitut puolustusjärjestelmäkaupat.
Daavidin linko testissä Israelissa. AFP PHOTO / ISRAEL DEFENCE MINISTRY / LEHTIKUVA
Daavidin linko testissä Israelissa. AFP PHOTO / ISRAEL DEFENCE MINISTRY / LEHTIKUVA

Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbornik kommentoi Helsingin Sanomien uutista liittyen Israelin kanssa tehtyihin asekauppoihin.

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) sanoi jutussa uskovansa kauppojen toteutuvan sovitusti, vaikka vasemmistoliitto on ryhtynyt vaatimaan niiden perumista.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä tuntuu unohtavan, että vasemmistoliitto oli itse hallituksessa sopimassa näistä asekaupoista, joita nyt vaativat peruttavan, Nadbornik huomauttaa X-viestipalvelussa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Suomi on hankkimassa Israelista muun muassa ilmatorjuntajärjestelmä Daavidin lingon.

– Tiedän, että vasemmistossa on vastustettu näitä hankintoja, mutta en aio ryhtyä tässä asiassa tinkimään. Tämä korkeatorjuntaan tarkoitettu järjestelmä on paras järjestelmistä, ja näemme Ukrainan sodasta suoraan, että tällainen tarvitaan myös Suomeen, Häkkänen kuittasi HS:ssä.

Mainos