Työ- ja elinkeinoministeriön alivaltiosihteeri Elina Pylkkänen kertoo Kauppalehdessä pitävänsä tavoitteen mukaista 80 prosentin työllisyysastetta mahdollisena. Pylkkäsen mukaan Suomella olisi kuitenkin opittavaa muista Pohjoismaista työllistymisasteen suhteen.
– Meillä on ikään kuin vapaus valita, osallistutaanko työmarkkinoille vai ei ihan eri tavalla kuin muissa Pohjoismaissa. Meillä on Suomessa työvoiman ulkopuolisia enemmän kuin muissa Pohjoismaissa, Pylkkänen sanoo.
Vanhuuseläkkeelle siirtyviä paikkaa muun muassa maahanmuutto, joka Pylkkäsen mukaan on yllättävän hyvissä lukemissa.
-Nettomääräisesti meillä oli viime vuonna maahanmuuttajia 35 000 ja tänä vuonna on samat lukemat saavutettu jo tässä vaiheessa vuotta.
Maahanmuuton lisäksi Pylkkänen katsoisi silti myös kotimaahan päin.
– (–) Itselläni on huolenaiheena 370 000 työttömän joukko, joka mielestäni pitäisi myös ottaa työmarkkinoille mukaan mihin tahansa työhön.
Niin kutsuttu laaja työttömyys oli työ- ja elinkeinoministeriön mukaan 372 100 henkeä helmikuussa. Lukema koostuu työttömistä sekä toimenpiteissä mukana olevista.