Suomessa aloittaa kaksi uutta tv-kanavaa

Toimiluvat ovat voimassa tammikuuhun 2027 asti.
Ihminen katsoo televisiota Helsingissä 20. tammikuuta 2020. LEHTIKUVA / HANNA MATIKAINEN
Ihminen katsoo televisiota Helsingissä 20. tammikuuta 2020. LEHTIKUVA / HANNA MATIKAINEN

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom on myöntänyt kaksi uutta ohjelmistotoimilupaa televisiotoiminnan harjoittamiseen antennitelevisioverkossa.

Ensimmäinen toimilupa on myönnetty Rockway Oy:lle pitkäaikaisen ohjelmistotoimiluvan kanavalle TapahtumaTV Eveo. Kanavan ohjelmasisältö painottuu tapahtumiin ja niihin liittyviin oheisohjelmiin. TapahtumaTV Eveo -kanavalla on aiemmin ollut lyhytaikainen ohjelmistotoimilupa antennitelevisioverkossa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Toinen toimilupa on myönnetty Turner Broadcasting System Europe Limited:lle pitkäaikaisen ohjelmistotoimiluvan teräväpiirtomuotoiselle kanavalle CNN International, jonka ohjelmisto koostuu pääosin uutissisällöistä ja ajankohtaisohjelmista.

– Antenni-tv-verkon valtakunnallinen HD-tarjonta laajenee uuden ohjelmistotoimiluvan myöntämisen ansiosta, kertoo päällikkö Suvi Juurakko-Lehikoinen Traficomilta tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tuemme media-alan kehitystä mahdollistamalla toimivat taajuudet alan toimijoiden tarpeisiin laajalti koko Suomessa. Näin edesautamme myös sitä, että television ja radion palveluita on meille kaikille monipuolisesti saatavilla ympäri maan, hän jatkaa.

Toimiluvat ovat voimassa 10. tammikuuta 2027 asti.

 

Iskut energialaitoksiin voivat tuntua maailmantaloudessa jopa vuosien ajan.
Henkilöstö siirtyy uuden omistajan palvelukseen.
Elinkeinoelämän keskusliiton pitkäaikainen toimitusjohtaja jää eläkkeelle toukokuussa.
Mainos