Ekonomisti jakoi kuvan: Näin kovaa asuntolainojen korkokulujen nousu oikeasti on

Omistusasunnon lainan korot eivät enää oikeuta verovähennykseen, millä on oma vaikutuksensa.
Asiakas tutki asuntolainaesitettä pankissa Helsingissä. LEHTIKUVA / MARTTI KAINULAINEN
Asiakas tutki asuntolainaesitettä pankissa Helsingissä. LEHTIKUVA / MARTTI KAINULAINEN

Veronmaksajien keskusliiton pääekonomisti Mikael Kirkko-Jaakkola on jakanut havainnollistavan kuvan siitä, miten nousevat asuntolainojen korot todellisuudessa rokottavat velallisia.

Kirkko-Jaakkola viittaa vastauksessaan X-viestialustalla Helsingin Sanomien juttuun, jonka mukaan historiallisesti katsottuna nykyinen, noin neljän prosentin korkotaso ei ole vielä kovin korkea, sillä finanssikriisin aikaan euriborit kipusivat yli viiden prosentin ja 1990-luvun lamassa korot olivat yli kymmenen prosenttia.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

– Historiaperspektiivissä olisi tosin syytä muistaa, että aiemmin omistusasunnonkin lainakorot vähennettiin verotuksessa. Kun tämä otetaan huomioon, korkokustannus hipoo nyt ennätystä 25 vuoden aikahorisontilla, Kirkko-Jaakkola toteaa.

Verohyöty väheni asteittain ja poistui tämän vuoden alussa kokonaan.

Iskut energialaitoksiin voivat tuntua maailmantaloudessa jopa vuosien ajan.
Henkilöstö siirtyy uuden omistajan palvelukseen.
Elinkeinoelämän keskusliiton pitkäaikainen toimitusjohtaja jää eläkkeelle toukokuussa.
Mainos