Yli 2000 ihmistä evakuoitu Norjassa myrskyn takia

Osa teistä on suljettu tulvimisen takia.
Kadut tulvivat Oslossa Hans-myrskyn takia. AFP / LEHTIKUVA / FREDERIK RINGNES
Kadut tulvivat Oslossa Hans-myrskyn takia. AFP / LEHTIKUVA / FREDERIK RINGNES

Yli 2 000 ihmistä on evakuoitu Norjassa riehuvan Hans-myrskyn takia. Asiasta kertoo Norjan yleisradioyhtiö NRK.

Evakuointeja on tehty eri puolilla maata. Suurin osa evakuoiduista, noin 800 ihmistä, on Hønefossin kaupungissa. Kaupunki sijaitsee Oslon luoteispuolella.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Hansiksi nimetty myrsky on kaatanut puita ja aiheuttanut tuhoja rakennuksille eri puolilla maata. Paikoitellen myrsky on aiheuttanut myös maanvyörymiä ja tulvia etenkin maan sisäosissa.

Tulvat ovat aiheuttaneet merkittävää haittaa liikenteelle, ja esimerkiksi Oslon ja Trondheimin väliset pääväylät on jouduttu sulkemaan tulvimisen takia kokonaan liikenteeltä. Tulvien vuoksi teitä on suljettu myös muualla maassa. Norjassa tiellä matkustavia suositellaan tarkastamaan ennen matkalle lähtöä, ovatko heidän käyttämänsä tieväylät käytettävissä.

Norjaan odotetaan sateita vielä tänään keskiviikkona, jonka jälkeen saderintaman on ennustettu väistyvän.

Viikonlopun sää on vuodenaikaan nähden lämmintä.
Terminen kevät saattoi alkaa etelässä jo helmikuussa.
Mainos