HS: Katukokeilulle täystyrmäys – ”kaupungin pitää olla saavutettava”

Asukkaiden mielestä hanke on epäonnistunut.
Vappuaatoksi Helsingin keskustassa suljettiin katuosuuksia Kauppatorin ja Esplanadien ympäristössä., LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Vappuaatoksi Helsingin keskustassa suljettiin katuosuuksia Kauppatorin ja Esplanadien ympäristössä., LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Helsingin Esplanadin katukokeilu saa ankaraa palautetta alueen asukkailta. Ylivoimainen enemmistö pitää hanketta epäonnistuneena. Asiasta kertoo Helsingin Sanomat. 

Kokeilussa Etelä- ja Pohjoisesplanadi on muutettu ajoväyliltään yksikaistaisiksi entisen kahden kaistan sijaan. Ennen toisena kaistana ollutta tilaa halutaan hyödyntää kävelyä, terasseja ja pyöräilyä varten.

Mainos - sisältö jatkuu alla

HS teetti kyselyn alueen asukkaille kokeiluun liittyen. Vastauksia tuli yli 100, joista lähes jokainen ilmaisi pettymyksensä hanketta kohtaan. Aiheutuneet ruuhkat vaikeuttavat alueen asukkaiden arkea merkittävästi.

– Jos menen Espoon-toimistolle, ajan nykyään Tuusulanväylän kautta. Se tarkoittaa, että matka on kaksi kertaa pidempi ja sitä mukaa myös päästöt tuplaantuvat, Katajanokalla asuva Matias Henkola kertoo.

– Kaikki voivat joustaa puoli tuntia viikossa. Ongelmia koituu, kun joutuu päivittäin ajamaan keskustan läpi. Silloin puoli tuntia pidempi matka suuntaansa on kohtuutonta.

Myös Kruununhaassa asuvien arki on hankaloitunut kyselyn mukaan. Osa sanoo, että sieltä poisajamiseen joutuu varaamaan nykyisellään jopa puoli tuntia.

– Olen ihan motissa, kruununhakalainen Kristiina Brusila-Meltovaara harmittelee.

Hän kertoo vievänsä esimerkiksi lapsia harrastuksiin autolla. Myös kauppareissuihin hän tarvitsee nelipyöräistä.

Poimintoja videosisällöistämme

– Käytän lähikauppoja pienhankintoihin. Suurempia ostoksia varten täytyy mennä muualle paremman valikoiman ja pienempien kustannusten perässä.

Esplanadin kokeilun aiheuttamat liikennetukokset saavat monilla myös hermon pintaan. Tästä johtuen vaaralliset tilanteet ovat lisääntyneet. Eräs asukas kertoo erään kerran jääneensä 20 minuutiksi jumiin mennessään Helsinki-Vantaan lentokentälle.

– Ihmiset alkoivat tekemään uskomattomia ohituksia. Olimme pysähdyksissä useammat liikennevalot. Oli perjantai, kello 14 iltapäivällä. Ajattelin, että liikenne rullaisi tuohon aikaan, katajanokkalainen Johanna Kiesiläinen-Riihelä sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kiesiläinen-Riihelä on huolissaan niin liikuntarajoitteisten kuin pelastusajoneuvojenkin kyvystä liikkua keskustassa. Myös Esplanadin nupukivetyksen peittäminen on hänen mielestään väärin.

– Kulttuurihistoriallisesti arvokas alue tuhotaan ilman, että kuullaan alueen asukkaita tai museoviranomaisia. Muutetaan jotain sellaista, mikä on upeaa ja hienoa – tällaisessa taloudellisessa tilanteessa.

– En ole kiihkeä yksityisautoilun puolustaja. Mutta kaupungin pitää olla saavutettava.

Öljyn ja samalla bensiinin hinnan noustessa kannattaa kiinnittää huomiota muun muassa ajotapaan.
Peter Lundin mukaan öljyvarmuusvarastojen käyttöönotto ei vaikuta alentavasti pumppuhintoihin.
Yhdellä alueella tilanne on vaikeampi.
Mainos