Venäjä tiedustelee Itämeren kaapeleita – Pekka Toveri: Tätä on tehty vuosikausia

Yleisradioyhtiöiden mukaan alukset seilasivat öljy- ja kaasukenttien yli tai Nato-harjoitusten läheisyydessä.
Venäläinen rahtialus Pohjois-Ranskassa 20. maaliskuuta 2023. AFP / LEHTIKUVA / SAMEER AL-DOUMY
Venäläinen rahtialus Pohjois-Ranskassa 20. maaliskuuta 2023. AFP / LEHTIKUVA / SAMEER AL-DOUMY

Venäläiset sotilas- ja siviilialukset ovat kartoittaneet Itämerellä kartoittamassa merenpohjan kriittistä infrastruktuuria. Mielenkiinnon kohteena ovat kaasuputket, tietoliikennekaapelit ja etenkin tuulivoimapuistot ja niiden sähkökaapelit.

Asia paljastui pohjoismaisten yleisradioyhtiöiden DR:n, NRK:n, SVT:n ja Ylen yhteisestä selvityksestä, jossa tutkittiin alueella seilaavien venäläisten alusten radioliikennettä ja sijaintitietoja.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Selvitys paljasti yhteensä 50 alusta, joiden liikkeet vaikuttivat tiedustelutoiminnalta. Alukset olivat seilanneet esimerkiksi öljy- ja kaasukenttien yli tai Nato-harjoitusten läheisyydessä.

Yleisradioyhtiöiden haastattelemien asiantuntijoiden mukaan tiedonhankinnan tavoitteena on pahimmillaan sabotaasi.

Kokoomuksen kansanedustajan, kenraalimajuri evp:n Pekka Toverin mukaan kyse ei ole uudesta ilmiöstä.

Poimintoja videosisällöistämme

– Tätä toimintaa Venäjä on tehnyt järjestelmällisesti vuosikausia, Toveri kommentoi uutista Twitterissä.

Samaa mieltä on Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltola.

– Kun me elimme ns. toivon politiikan aikaa, Venäjä valmistautui kaiken aikaa, johonkin muuhun, Aaltola tviittaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

LUE MYÖS:
Venäläisiä kalastusaluksia epäillään vakoilusta pohjoismaisilla vesillä

Mainos - muuta luettavaa
Mainos