Viron ulkoministeri pelastautui palavasta panssariautosta Kiovassa

Urmas Reinsalun mukaan kukaan ei loukkaantunut onnettomuudessa.
Viron ulkoministeri Urmas Reinsalu. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Viron ulkoministeri Urmas Reinsalu. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Viron ulkoministeri Urmas Reinsalu kertoi torstaina hallituksen tiedotustilaisuudessa dramaattisesta hetkestä, jonka hän koki tiistai-iltana Ukrainassa.

Reinsalu kertoi olleensa Viron Kiovan-suurlähettiläs Kaimo Kuusen kanssa panssaroidun ajoneuvon kyydissä Kiovan keskustassa. Auto syttyi yllättäen tuleen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Istuimme Kaimo Kuusen kanssa takapenkillä ja Kaimo sanoi, että jokin haisee. Ja sitten yhtäkkiä liekit jo löivät selkämme takana, Reinsalu kuvaili onnettomuutta medialle jo huvittuneen oloisena.

Tilanne oli kuitenkin vaarallinen, koska panssaroidun auton johdot kärähtivät ja raskaita turvaovia ei enää saanut kovin helposti auki. Lisäksi auton takaluukku oli jäänyt jumiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Onneksi takaovet vihdoin avautuivat, koska muutamassa sekunnissa auto olisi muuttunut kaasukammioksi, Reinsalu totesi.

Ulkoministeri ja suurlähettiläs pelastautuivat palavasta panssariautosta. Kukaan ei vahingoittunut.

Viron itäiseen osaan tavoitellaan autonomiaa separatistiromantiikalla ja Burzumin konsertilla.
Viestiarkiston mukaan raha kiertää upseerilta toiselle.
Yhteistyön keskiössä ovat Suomeenkin hankitut K9 Thunder -panssarihaupitsit.
Mainos