Kansanedustaja syyttää: Käytännössä sähköyhtiöt huijasivat kansalaisia

Terhi Koulumiehen mukaan yhtiöt tiesivät myyvänsä sähköä ylihintaan.
Oomi Energian joulukuun 2022 sähkölasku omakotitalon käyttämästä sähköstä Vantaalla 11. tammikuuta 2023., LEHTIKUVA / TIMO JAAKONAHO
Oomi Energian joulukuun 2022 sähkölasku omakotitalon käyttämästä sähköstä Vantaalla 11. tammikuuta 2023., LEHTIKUVA / TIMO JAAKONAHO

Kokoomuksen kansanedustaja Terhi Koulumies syyttää sähköyhtiöitä kansalaisten huijaamisesta.

Hän viittaa uutiseen, jonka mukaan asiakkaita on pyrkinyt eroon kalliista määräaikaisista sähkösopimuksista vilpillisin keinoin. Koska sopimus on sovittu määräajaksi, lähtökohtaisesti sitä ei voida päättää kesken sopimuskauden.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Yhtenä keinona on ollut vilpillinen ilmoitus muutosta eli ”valemuutto”, jonka nojalla määräaikainen sähkösopimus on voitu päättää. Sopimuksen päättämisen mukaan samaan talouteen on saatettu tehdä uusi, edullisempi sähkösopimus esimerkiksi puolison nimissä.

Sähköyhtiöt ovat tuominneet menettelyn ja verranneet sitä petokseen. Esimerkiksi Turku Energia on lähettänyt asiakkaille kirjeen, jossa heitä kehotetaan palaamaan sopimuksen piiriin tai maksamaan sähköyhtiölle erillinen korvausmaksu.

– Sähköyhtiöiden pitäisi tulla asiakkaitaan vastaan ja sovitella kalliimpia määräaikaisia sähkösopimuksia. Käytännössä yhtiöt huijasivat tietämättömiä kansalaisia sitoutumaan huonoihin sopimusehtoihin, Koulumies kirjoittaa Twitterissä.

Koulumiehen mukaan sähköyhtiöt tiesivät myyvänsä sähkösopimuksia ylikalliilla hinnalla, koska sähkön hinnan futuurit kertoivat tulevista alemmista hinnoista.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Uutisointikin pelotteli kansaa, moni alkoi uskoa sähkön loppuvan ja että pitää lukea kynttilänvalossa ja käydä vessassa muovipussilla, Koulumies tviittaa.

LUE MYÖS:
Asiakkaat pyrkineet eroon kalliista sähkösopimuksista vilpillisin keinoin

Sähkölaskua ei kannata maksaa korkeakorkoisella luotolla.
Suihkumoottorit soveltuvat luonnostaan sähköntuotantoon.
Mainos