Epäily uuden Top Gun -elokuvan Oscar-kelpoisuudesta, kytkös venäläiseen oligarkkiin?

Ukrainan maailmankongressin mukaan Yhdysvaltain elokuva-akatemian pitäisi hylätä elokuvat, joihin venäläiset oligarkit ovat sijoittaneet suoraan tai epäsuorasti.
Oscar-patsaita arkistokuvassa. / AFP / LEHTIKUVA / VALERIE MACON
Oscar-patsaita arkistokuvassa. / AFP / LEHTIKUVA / VALERIE MACON

Maailmalaajuisesti toimiva kansalaisjärjestö Ukrainan maailmankongressi (Ukrainian World Congress/UWC) kehottaa Yhdysvaltain elokuva-akatemiaa (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) tarkistamaan Top Gun: Maverick -elokuvan kelpoisuuden tämän vuoden Oscar-gaalaa varten, koska elokuvalla väitetään olevan kytköksiä venäläiseen oligarkkiin.

Asiasta kertoo muun muassa Yahoo News -uutissivusto.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tiistaina verkossa julkaistussa avoimessa kirjeessä UWC kehottaa akatemiaa olemaan ”valppaana”, jotta ”kaikki vaikuttamisyritykset Hollywoodiin ja amerikkalaiseen yhteiskuntaan havaitaan”.

Tämän vuoden Oscar-gaalaa vietetään 12. maaliskuuta. Tom Cruisen tähdittämä Top Gun: Maverick -elokuva on kerännyt useita Oscar-palkintojen ehdokkuuksia.

Los Angeles Timesin tuoreessa raportissa kerrottaan elokuvan väitetyistä rahoituskytköksistä venäläiseen oligarkkiin Dmitri Rybolovleviin, jota vastaan Ukraina on asettanut pakotteita.

Poimintoja videosisällöistämme

UWC:n mukaan Rybolovlevin osallisuutta elokuvaan ei julkistettu.

– On syytä uskoa, että hänen osallistumisensa on saattanut johtaa sensuuriin Kremlin puolesta, järjestö totesi.

UWC myös huomauttaa, että toisin kuin ensimmäinen Top Gun -elokuva, Top Gun: Maverick -jatko-osa ei viittaa Venäjään suoraan tai epäsuorasti.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tämä tuskin on sattumaa.

UWC kehottaa akatemian presidentille Janet Yangille ja johtokunnan jäsenille osoitetussa kirjeessä ryhtymään ”asianmukaisiin toimiin”, kun eteen tulee elokuvia, joihin venäläiset ovat osallistuneet.

UWC pyytää akatemiaa ”hylkäämään elokuvat, joihin venäläiset oligarkit tai muut Venäjän Ukrainaa vastaan käymän kansanmurhasodan mahdollistajat ovat suoraan tai epäsuorasti sijoittaneet”.

Israelilaislähteen mukaan Teheranin murtumispiste on lähellä.
Sota Ukrainassa ei ole arvion mukaan heikentänyt Kremlin kykyä uhata länttä.
Amerikkalaisen asejätin huoltokeskus palvelee kaikkia Baltian maita.
Mainos