Rajut videot ja kuvat näyttävät tuhon Krimin sillalla

Miehitetyn Krimin ja Venäjän välisellä sillalla tapahtui räjähdys.
Juna liekehtii sillalla. Telegram
Juna liekehtii sillalla. Telegram

Voimakkaan räjähdyksen kerrotaan tuhonneen osan miehitetyn Krimin ja Venäjän välisestä Kertsinsalmen sillasta. Paikalta otetun video- ja kuvamateriaalin (alla) perusteella osa sillasta on romahtanut mereen.

Krimin venäläisen miehityshallinnon edustaja Oleg Krjutshkov kertoi Meduzan mukaan Telegramissa, että tulipalo oli seurausta räjähtäneestä polttoainesäiliöstä. Krjutshkovin mukaan Krimillä riittää ruokaa ja polttoainetta, vaikka sillan liikenteeseen tulisikin katkoksia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Krimin rautateitä operoiva yhtiö tiedotti, että räjähtänyt säiliö oli siltaa ylittäneen junan kyydissä. Räjähdyksen syystä tai mahdollisista uhreista ei vielä lauantaina aamulla ollut tietoa. Ukraina on toistuvasti vihjaillut, että silta voi joutua iskun kohteeksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Legendaarisen Madyarin mukaan Nato-kenraalit eivät vielä ymmärrä millainen ekosysteemi droonisodan onnistumisen taustalla piilee.
Evp-upseeri kiinnittää huomiota ukrainalaisten optimismiin.
Ukrainalaiset tiesivät odottaa Venäjän mekanisoituja joukkoja Lymanissa,
Mainos