MT: ”Ei mitään syytä, miksi Suomesta saisi turvapaikan helpommin kuin Ruotsista”

Sisäministeri Paula Risikon mukaan Suomi ei saa olla muita eurooppalaisia valtioita houkuttelevampi.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Sisäministeri Paula Risikko (kok.) pitää Maaseudun Tulevaisuuden haastattelussa tärkeänä ja oikeana suuntana, että turvapaikan myöntämisen kriteereitä on kiristetty.

”Suomi ei saa olla muita eurooppalaisia valtioita houkuttelevampi tässä suhteessa, vaan maiden turvapaikka­politiikoiden pitää olla samassa linjassa”, Paula Risikko sanoo MT:ssa.

”Ei ole mitään syytä, miksi Suomesta saisi turvapaikan helpommin kuin vaikka Ruotsista”.

Sisäministerin mukaan viime vuoden pakolaiskriisi testasi yhteiskunnan kestokykyä.

”Olemme selvinneet haasteesta hyvin, ja siitä iso kiitos kuuluu viranomaisyhteistyölle sekä Suomen Punaiselle Ristille ja muille järjestöille”, hän sanoo.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)