Ministeri Lindström: Pakolaistilanteeseen puututtava rivakasti

Kotouttamistoimista vastaava oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps.) vaatii puuttumaan rivakasti pakolaistilanteeseen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Turvapaikanhakijoiden määrä on kasvanut Suomessa kesän aikana nopeasti. Arvion mukaan vuoden 2015 hakijamäärä voi olla jopa 15 000, kun viime vuonna hakijamäärä oli 3 651.

Jari Lindström edellyttää, että akuuttiin tilanteeseen puututaan rivakasti ja hallitusohjelman turvapaikanhakijoita koskevat kirjaukset toteutetaan pikimmiten.

– On tärkeää, että turvapaikkamenettely toimii tehokkaasti. Kielteiset päätökset palauttamisineen on tehtävä viipymättä ja maahantulon väärinkäytöksiä torjuttava, Lindström toteaa tiedotteessaan.

– Meidän on myös pohdittava, millä keinoin pystymme edesauttamaan turvapaikan saavien kotoutumista Suomeen. Haasteita on ollut tähänastisillakin tulijoiden määrillä, joten toimintatapoja on syytä tarkastella kriittisesti, hän sanoo.

Yli 23 miljoonan lisärahoitustarve

Työ- ja elinkeinoministeriö vastaa kansainvälistä suojelua saavien henkilöiden kuntaan ohjaamisesta ja korvauksista, joita maksetaan kunnalle palveluiden järjestämisestä tulijoiden kotouttamisen käynnistämiseksi. Turvapaikkamenettelyn kautta myönteisen päätöksen saaneista kuntaan asettuneista henkilöistä maksetaan korvauksia kolmen vuoden ajan.

Vuoden 2016 talousarvion pohjaksi arvioitiin, että myönteisen päätöksen saavia henkilöitä olisi 1 500. Kaikkiaan korvausten piiriin laskettiin tällä kaavalla vuonna 2016 kuuluvan noin 9 900 henkilöä. Uuden arvion mukaan korvausten piirissä on vuosina 2016–2019 arviolta 11 800–13 700 henkilöä.

– Tämä tarkoittaa noin 22,8 miljoonan lisärahoitustarvetta vuonna 2016, Lindström laskee.

– Otan tämän esille valtiovarainministeriön kanssa käytävissä budjettineuvotteluissa tällä viikolla, hän sanoo.

Osa Suomen kiintiöpakolaisten vastaanotosta saamasta EU-tuesta aiotaan kohdentaa lisätukena vastaanottotoimenpiteisiin kunnissa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)