WHO:n mukaan rokote ei yksin riitä, paluuta entiseen ei ole

Maailman terveysjärjestön mukaan viruksen kanssa on opittava elämään.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

WHO:n pääsihteeri Tedros Adhanom Ghebreyesusin mukaan rokote tulee olemaan tärkeä työkalu koronaviruksen vastaisessa taistelussa, mutta pandemiaa sillä ei yksin selätetä.

Ghebreyesusin mukaan maailman johtajien ja kansojen tulee tehdä pysyviä muutoksia elämäntapaansa ja oppia hallitsemaan virusta, jotta tartuntamäärät saadan mataliksi.

– Samalla emme voi, emmekä tule, palaamaan siihen, miten asiat ennen olivat, hän totesi medialle CNBC:n mukaan

WHO:n pääsihteeri muistutti erilaisten epidemioiden muuttaneen talouksia ja yhteiskuntia kautta historian. Tedros Adhanom Ghebreyesusin mukaan koronaepidemia on antanut myös uutta pontta kiihdyttää ilmastonmuutoksen vastaista työtä ja tarjonnut väläyksen siitä, miltä ”puhtaammat taivaat ja joet” voisivat näyttää.

Ghebreyesusin mukaan jokainen voi vaikuttaa pandemian etenemiseen.

– Jokaisella ihmisellä ja perheellä on vastuu tuntea paikallinen COVID-19:n leviämisen tilanne ja ymmärtää, mitä he voivat tehdä suojellakseen  itseään ja muita.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)