Elintarvikkeiden kuljetus Venäjälle on työllistänyt kymmeniä kuljetusalan yrittäjiä, joista osa on ollut täysin kuljetuksista riippuvaisia, kirjoittaa Savon Sanomat.
Valion osuus Venäjän asettamien pakotteiden alaisesta elintarvikeviennistä Suomesta on yli 85 prosenttia. Niinpä yhtiö ilmoittaa aloittavana yt-neuvottelut sopeutuakseen uuteen tilanteeseen.
Kilpailu- ja kuluttajavirasto KKV päätti torstaina aloittaa jatkokäsittelyn yrityskaupassa, jossa tanskalainen DAVA Foods Holding hankkii puolet suomalaisesta Muna Foods Oy:stä.
Metsäteollisuuden viennin arvo nousi tammi-kesäkuussa 1,6 prosenttia ja kokonaistuotanto oli hieman suurempi viime vuoden vastaavaan aikaan verrattuna.
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK:n mukaan metsäteollisuuden tulevat investoinnit tulevat lisäämään puun käyttöä noin 7 miljoonaa kuutiometriä. Tämä on niin mittava määrä, että tarvitaan investointeja myös tiestön ja rautatieverkon kunnossapitoon.
Valtiovarainministeri Antti Rinteen (sd.) ensimmäisen talousarvioesityksen lisämenot kustannetaan niin sanotusta kehyksen jakamattomasta varauksesta sekä valtion omaisuuden myynnistä.
Halpabussiyhtiöiden keskinäinen riitely pahenee entisestään. Nyt Onniexpressin liikennöitsijät ovat tehneet Onnibusista rikosilmoituksen, kertoo Turun Sanomat.
Insinööriliiton ja Ylemmät Toimihenkilöt YTN:n puheenjohtaja Pertti Porokari pitää Suomen valtion ja saksalaisen laivanrakennusyhtiön Meyer Werftin tekemää telakkakauppaa myönteisimpänä uutisena alalla vuosikymmeniin.
Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malinen antaa kiitosta niin elinkeinoministeri Jan Vapaavuorelle (kok.) kuin valtiovarainministeri Antti Rinteelle (sd.) sekä koko hallitukselle telakkakaupasta.
Valtio on johdonmukaisesti halunnut löytää kestävän ja liiketaloudellisesti kannattavan omistusratkaisun. Pitkäjänteinen työ tuotti tulosta, kommentoi työministeri Lauri Ihalainen (sd.) Meyer Werft ja valtion Teollisuussijoituksen päätöstä Turun telakan ostosta.
Elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok) kertoi maanantaina, että telakkayhtiö Meyer Werft ja Suomen valtio ovat päässeet pitkien neuvottelujen jälkeen sopimukseen Turun telakan ostosta.
Stanfordin yliopiston tutkijat ovat kehittämässä uutta litium-akkua, joka saattaa mullistaa niin älypuhelinten, kuin sähköautojenkin käytön. Markkinoille on kuitenkin vielä jokunen vuosi matkaa.
Fiskarsin toimitusjohtajan Kari Kauniskankaan mukaan yhtiön liiketoimintaan vuoden ensimmäisellä neljänneksellä vaikuttaneet haasteet jatkuivat toisella neljänneksellä.
EU:n rahoittamassa V-Charge-hankkeessa kehitetään yleisiin pysäköintitiloihin järjestelmää, jossa sähköauto kykenee pysäköimään ja tarvittaessa lataamaan itsensä täysin automaattisesti.