Suomen Yrittäjien työmarkkinoista ja yrityslainsäädännöstä vastaava johtaja Atte Rytkönen-Sandberg torjuu Teollisuusliiton väitteet siitä, että järjestön työmarkkinaesitykset tarkoittaisivat automaattisesti tuhansien eurojen palkanleikkauksia työntekijöille.
– Varsin populistinen ja yksinkertaistettu ajatus siitä, millaisia seurauksia näillä ehdotuksilla voisi olla. Itse ajattelen, että nämä ovat myös vähän vääristeleviä, Rytkönen-Sandberg sanoo Verkkouutisille.
Suomen Yrittäjät esitti alkuviikosta työelämän lainsäädännön remonttia. Yrittäjät muun muassa esittää, että osa arkipyhistä muutettaisiin palkattomiksi vapaiksi tai niitä siirrettäisiin viikonlopuille. Järjestö esittää myös, että laista poistettaisiin sunnuntaityön tuplapalkan vaatimus. Yrittäjien ehdotuksessa myös paikallisen sopimisen mahdollisuuksia laajennettaisiin.
Teollisuusliitto väittää, että Suomen Yrittäjien ja Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n ehdotukset voisivat leikata joidenkin teollisuustyöntekijöiden vuosiansioita tuhansilla euroilla, kertoo Iltalehti.
– Käytännössä Suomen Yrittäjien ja myös EK:n esitys tarkoittaisivat joillakin teollisuuden ammattinimikkeillä keskimäärin 3–11 prosentin vuosiansioiden leikkausta, Teollisuusliiton yhteiskuntasuhteiden päällikkö Timo Nevaranta sanoo Iltalehdelle.
Rytkönen-Sandbergin mukaan väitteissä sivuutetaan se, mitä Suomen Yrittäjät on tosiasiassa esittänyt.
– Tässä on haluttu luoda kärjistetty uhkakuva, joka ei perustu edes siihen, mitä varsinaisesti on esitetty ja mitä se tarkoittaisi.
Esimerkiksi korotettujen sunnuntaikorvausten poistaminen työaikalaista ei tarkoittaisi sitä, että sunnuntaikorvaukset poistuisivat automaattisesti, Rytkönen-Sandberg sanoo. Korvauksista voitaisiin sopia työehtosopimuksissa.
– Meidän ajatuksemme on se, että lain tasolla tällaiselle ei enää nyky-yhteiskunnassa ole perusteita, mutta sitten on työehtosopimusosapuolten asia, mitä he työehtosopimuksessa sopivat.
Hän korostaa, että työpaikkatasoinen sopiminenkaan ei tarkoittaisi lisien automaattista poistamista.
– Taso voisi olla jotain muuta, tai sunnuntailisän alentamista kompensoitaisiin jollain muulla tavalla.
Hän huomauttaa myös, että Suomen Yrittäjien tavoitteena ei ole leikata palkkoja vaan lisätä työn tekemisen mahdollisuuksia.
– Meillä on paljon sellaista työtä, joka jää tällä hetkellä tekemättä.
Korotettujen korvausten muuttaminen voisi Rytkönen-Sandbergin mukaan lisätä työn tarjontaa, mikä lopulta lisäisi myös ansioita.
Myös arkipyhiä koskevissa väitteissä on Rytkönen-Sandbergin mukaan kyse harhaanjohtavasta tulkinnasta. Hänen mukaansa arkipyhien muuttaminen normaaleiksi työpäiviksi ei tarkoittaisi palkan alennusta. Hänen mukaansa muutos lisäisi tehdyn työn määrää ja parantaisi yritysten kustannuskilpailukykyä.