Työntekijä toimistolla. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Yrittäjät kampanjoi minimipalkan puolesta, neljä kymmenestä epätietoisia

200000 työntekijää jää TES-järjestelmän ulkopuolelle.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Lähes puolet (43 prosenttia) kannattaa minimipalkkalakia. Joka viides (19 prosenttia) vastustaa sitä. Neljä kymmenestä (39 prosenttia) on epätietoisia kannastaan. Luvut ilmenevät Suomen yrittäjien teettämästä työelämägallupista.

Suomessa ei ole säädetty lailla minimi- eli vähimmäispalkasta, kuten useimmissa muissa EU-maissa.

Suomen yrittäjät esittää, että minimipalkasta säädettäisiin laissa. Muutos selkeyttäisi niiden ihmisten tilannetta, jotka jäävät työehtosopimusten ulkopuolelle.

– Meillä on yksityisellä sektorilla 200 000 työntekijää työehtosopimusjärjestelmän (TES) ulkopuolella ilman minimipalkkaa. Määrä voi tulevaisuudessa kasvaa, jos eri toimialoilla päädytään luopumaan valtakunnallisista työehtosopimuksista. Lakiin kirjattu minimipalkka selkeyttäisi tilannetta, Suomen yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo tiedotteessa.

Yrittäjät arvioi, että minimipalkkalaki auttaisi nimenomaisesti heikossa tai hauraassa työmarkkinatilanteessa olevia, kuten nuoria ja maahanmuuttajia.

− Minimipalkkalaki olisi hyvä keino lisätä turvaa työelämässä, vähentää väärinkäytöksiä sekä luoda selkeät pelisäännöt, Pentikäinen sanoo.

Kyselyn mukaan naiset kannattavat minimipalkkalakia miehiä useammin, ja yli 55-vuotiaat selvästi innokkaammin kuin nuoremmat.

Myös työntekijät ja työttömät suhtautuvat lakiin myönteisimmin verrattuna muihin ryhmiin.

– Minimipalkkalaki olisi vastaus työelämän murrokseen, jossa perinteiset sopimusmallit eivät enää ulotu kaikkiin työntekijöihin, Pentikäinen sanoo.

Vastaajina oli 1 093 työelämässä olevaa, työntekijöitä, yrittäjiä ja työttömiä.

Vaikka asian kannatus on säilynyt vahvana, tammikuuhun 2024 verrattuna kannattajien osuus on hieman laskenut ja epätietoisuus lisääntynyt. Vastustajien määrä on pysynyt kutakuinkin samana eli yhdessä viidenneksessä.

Kyselyn toteutti Verian Suomen Yrittäjien toimeksiannosta 5. – 11. kesäkuuta 2025. Vastaajina oli 1 093 työelämässä mukana olevaa.  Vastaajat olivat 18–69-vuotiaita suomalaisia. Aineisto edustaa kohderyhmän työelämässä mukana olevia suomalaisia.  Tulosten luottamusväli kokonaistuloksen osalta on 3,0 prosenttiyksikköä suuntaansa 50 prosentin tulostasolla.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)