Yrittäjä MT:lle lämpöpumpuista: Onko jo halvempaa lämmittää öljyllä?

Myyjien mukaan monet ovat lykänneet energiaremontteja sähkön hinnan takia.
Ilmalämpöpumpun säätöä. LEHTIKUVA / SARI GUSTAFSSON
Ilmalämpöpumpun säätöä. LEHTIKUVA / SARI GUSTAFSSON

Joutsan Lämpölaitehuollon yrittäjä Samuli Virtanen kertoo Maaseudun Tulevaisuudelle, että sähkön hinta on saanut monet lykkäämään öljylämmityksen vaihtamista lämpöpumppuun.

Valtio tukee 4 000 eurolla energiaremontteja, joissa luovutaan öljylämmityksestä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Aika paljon tukia on haettu, mutta onko vähän torpattu niitä, kun on säikähdetty sähkön hintaa. Lämpöpumput ei välttämättä ole kaikista halvin, kyllähän ne sähköä vie. Rupeaako olla halvempaa lämmittää öljyllä, Virtanen pohtii MT:lle.

Öljypolttimia huoltavan Thermolin yrittäjä Olli Laiho kertoo myös, että moni on alkanut harkitsemaan uudestaan lämpöpumpun hankkimista.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Etenkin ilma-, vesilämpöpumpuissa on sähkön kulutus maalämpöä korkeampi. Vaikka vanhalla sähkön hinnalla kulutus putoaisi kolmannekseen, niin jos nyt tehdään uusia sopimuksia nelinkertaisella hinnalla, niin ei säästä mitään, hän sanoo MT:lle.

Laiho myy lämpöpumppuja myös itse. Hän on omien sanojensa mukaan toppuutellut asiakkaitaan.

– Olen sanonut, että jäitä hattuun, kun ei maailmantilanteesta tiedä mihin ollaan menossa.

Kannattaako valita lyhyt vai pitkä viitekorko? Epävarma korkonäkymä tekee valinnasta nyt poikkeuksellisen vaikean.
Viime vuosina tekoälyn läpimurto on kasvattanut USA:n eroa Eurooppaan ja Suomeen.
Usean miljardin euron arvoinen hanke toteutuu Lappeenrannassa.
Mainos