Israelin taktiset voitot eivät automaattisesti tarkoita strategista menestystä Irania vastaan, puolustusasiantuntija Decker Eveleth arvioi.
CNA-ajatushautomon tutkijan mukaan niin Iranin kuin Israelinkin kyvyt ovat toistaiseksi osoittautuneet juuri sellaisiksi kuin aiemmin arvioitiin. Israel on pystynyt operoimaan Irania vastaan lähes vapaasti ja Iranin ohjuksista vain pieni osa on päässyt läpi Israelin puolustuksista. Eveleth toteaa kuitenkin yllättyneensä siitä, miten laajaan operaatioon Israel on lähtenyt. Myös Iranin ilmapuolustusten lähes täydellinen romahdus yllätti tutkijan.
Israelin on kerrottu pohjustaneen iskuja Iranin sisältä tehdyillä yllätyshyökkäyksillä ilmatorjuntajärjestelmiä ja vastaiskuihin käytettäviä ohjuksia vastaan. Mossadin iskut ovat olleet mitä ilmeisimmin varsin tehokkaita.
Puolustusasiantuntijalla on kuitenkin yllättävä ja monista muista arvioista poikkeava näkemys Iranin vastaiskukyvyistä ja konfliktin jatkosta.
– Tämä ei lopu nopeasti. Iran näyttäisi ampuvan pienempiä [ohjusten] keskityksiä useisiin kohteisiin ympäri Israelia. He todennäköisesti yrittävät säästellä ampumatarvikkeita, jotta tätä voitaisiin jatkaa niin pitkään kuin mahdollista, Decker Eveleth toteaa X:ssä julkaisemassaan analyysissä.
Hän korostaa, että Iran ei ehdottomasti katso toimivansa niin sanotussa use or lose -tilanteessa. Tällä tarkoitetaan tilannetta, jossa konfliktin osapuoli katsoo joutuvansa käyttämään merkittävää sotilaallista kykyään kuten esimerkiksi joukkotuhoaseita tai kalliita ohjusjärjestelmiä siinä pelossa, että vihollinen ehtii muuten tuhota ne.
Decker Eveleth perustelee näkemystään sillä, että toisin kuin jotkut asiantuntijat ovat väittäneet, on iso osa Iranin ohjustukikohdista vielä koskematta. Toistaiseksi Israelin iskut ovat kohdistuneet hänen mukaansa vain niin sanottuihin etulinjan ohjustukikohtiin.
– Kun otetaan huomioon Israelin ilmeinen sotilaallinen strategia ja Iranin vastaus, on selvää, että Israelin menestyminen on kiinni siitä, saako se Iranin vakuutettua siitä, että se pystyy jatkamaan nykytahtia loputtomiin. Israelilaiset taas tietävät, etteivät he pysty tähän yksin ja siksi he haluavat USA:n mukaan, Eveleth arvioi.
Tässä piilee tutkijan mukaan syy siihen, miksi Iran ei ole vieläkään tehnyt iskuja amerikkalaiskohteisiin alueella. Tämä vetäisi Yhdysvallat mukaan sotaan ja veisi Iranilta tilan operoida rauhassa maan itäosissa.
Evelethillä on hieman yllättävä arvio myös konfliktin kehityksestä.
– En ole varma onko kumpikaan osapuoli voittamassa tällä tahdilla. Israel ei toistaiseksi ole onnistunut saamaan Yhdysvaltain tukea muulle kuin ohjuspuolustukselle. Iran on taas epäonnistunut täysin pelotteen muodostamisessa Israelia vastaan sekä oman ilmatilansa puolustamisessa.
– Taktiset voitot eivät kuitenkaan automaattisesti merkitse strategista menestystä.
Couple of incomplete thoughts at this point:
Iranian missiles have been, so far, about as effective as previously thought. Huge variation in accuracy, and only some are getting through.— Decker Eveleth (@dex_eve) June 14, 2025