Yli puolella suomalaisista on säästöjä tai sijoituksia

Suurin osa säästää erilaisille pankkitileille.
Pörssiosakkeisiin on sijoittanut 18 prosenttia suomalaisista. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Pörssiosakkeisiin on sijoittanut 18 prosenttia suomalaisista. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Tutkimuksen mukaan 61 prosentilla suomalaisista on säästöjä tai sijoituksia. Tutkimuksen on teettänyt Finanssiala ry (FA).

Suurin osa säästää erilaisille pankkitileille. Pörssiosakkeisiin on sijoittanut 18 prosenttia vastaajista. 26 prosenttia sijoittaa sijoitusrahastoihin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Rahastossa säästöille voi saada isompaa tuottoa kuin pitämällä niitä pankkitilillä.  Toki riskiäkin on usein enemmän. Rahastosijoittamisen etuja ovat helppo hajauttaminen sekä pääsy sellaisiin sijoituskohteisiin, mihin suora sijoittaminen ei ole mahdollista tai kustannustehokasta, sanoo FA:n toimitusjohtaja Arno Ahosniemi tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

39 prosenttia vastaajista ei säästä tai sijoita lainkaan. Ahosniemi korostaa, että kaikilla ei tietenkään ole mahdollisuutta säästää tai sijoittaa. Asiaan voi vaikuttaa muun muassa pitkittynyt taantuna tai työttömyys.

Ahosniemen mukaan sijoittaminen tukee kansantaloutta. Sijoittaminen ei vain kasvata omaa varallisuutta, vaan myös rahoittaa tulevaisuuden investointeja.

– Olisi kaikkien etu, jos ei-sijoittavien suomalaisten määrä saataisiin laskemaan noin 40 prosentista pienemmäksi.

Christine Lagarden mukaan päättäjien täytyy arvioida odotettavissa olevan inflaatiopiikin laajuus ja kesto.
Maailman tilanne voi Etlan mukaan varjostaa näkymiä.
Sitran ehdottama sopimus korostaa yhteistyötä yli puoluerajojen.
Mainos