Venäjän levittämä disinformaatio Suomen Nato-jäsenyydestä on lisääntynyt viime aikoina, puolustusliitto Naton strategisen viestinnän keskuksen Stratcom COE-tutkimuslaitoksen johtaja Jänis Särts arvioi Ylellä.
– Pystymme sanomaan, että osittain heidän (disinformaation) ekosysteeminsä on alkanut keskittyä Nato-jäsenyyksiin, erityisesti viime aikoina.
”Ekosysteemillä” hän viittaa Kremlin vaikutusvallan alaiseen propagandakoneistoon.
Tilanne on muuttunut viime aikoina, kun Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyysprosessi on seisonut paikallaan Turkin takia. Vielä viime vuoden keväänä maiden jäsenyysprosessit etenivät Särtsin mukaan niin nopeasti, ettei Venäjä ehtinyt edes aloittaa systemaattista disinformaation levittämistä jäsenyyksiä vastaan.
Sārtsin mukaan Venäjän disinformaatio lännessä on ollut viime vuonna melko tehotonta. Sārts sanoo informaatiovaikuttamisessa Venäjän suurimmaksi onnistumiseksi sen, että se on onnistunut tavoitteessaan saada länsi varomaan aseavun tarjoamista Ukrainalle.
– Jos yksi onnistuminen on ollut, niin tämä, Sārts arvioi Ylelle.
Hänen Venäjän levittämän disinformaation pääasiallinen kanava on tällä hetkellä Telegram-sovellus. Sovellus on kehitetty Venäjällä, mutta ei ole valtionhallinnon omistama tai suoraan kontrolloima.
Sārtsin mukaan Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyksiä käsittelevässä disinformaatiossa Venäjä keskittyy kuvaamaan venäläiselle yleisölle Suomen ja Ruotsin valtioina, joilla ei ole omaa tahtoa, vaan joita Nato ja Yhdysvallat ohjailevat mielensä mukaan. Samalla maita syytetään Venäjä-suhteiden tuhoamisesta.
– Että he pilasivat ennen hyvin toimineen suhteen ja he saavat maksaa siitä hinnan ja niin edelleen, Sārts kuvailee.