Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen ehdotti Ylen Aamussa feminististä aluepolitiikkaa ratkaisuksi syntyvyyden laskuun.
– Miehet ja naiset asuvat eri puolilla Suomea, eivätkä juurikaan kohtaa. Tähän pitäisi pyrkiä positiivisella tavalla vaikuttamaan, Kurvinen sanoi Ylellä.
Kumppanin löytyminen voi olla vaikeaa, koska nuoret naiset asuvat kaupungeissa ja miehet pienillä paikkakunnilla. Kurvisen mukaan feministinen aluepolitiikka tunnustaa tämän epäsuhdan, ja käytännön välineet asian korjaamiseen voivat löytyä esimerkiksi koulutus- ja elinkeinopolitiikasta.
– Olisi tärkeää, että miehet kouluttautuisivat ja saisivat töitä, eivätkä syrjäytyisi. Ja että joka puolella Suomea olisi monipuolista työpaikkatarjontaa, Kurvinen kommentoi ehdotustaan vielä myöhemmin Ylelle puhelimitse.
Feministisen aluepolitiikan on alkujaan nostanut esille keskustaopiskelijat vuonna 2019.





